FINALA LIGII CAMPIONILOR. Fetele de la Lyon au câştigat trofeul a 5-a oară. Au câştigat în prelungiri meciul cu Wolfsburg

Olympique Lyon a câştigat pentru a trei oară consecutiv trofeul Ligii Campionilor la fotbal feminin şi, totodată, pentru a cincea oară în istorie, în finala de joi seara, de la Kiev, învingând gruparea germană VfL Wolfsburg.

24 mai 2018, 18:54

Olympique Lyon a câştigat finala după prelungiri, cu scorul de 4-1. Toate cele cinci goluri s-au marcat după minutul 90, iar nemţaicele au fost cele care au deschis scorul, în minutul 93, prin daneza Harder. A urmat însă eliminarea tinerei Popp, trei minute mai târziu, iar reduta germană s-a prăbuşit şi a încasat patru goluri între minutele 98 şi 116 (Amandine Henry – 98, Eugénie Le Sommer – 99e, Ada Hegerberg – 103e şi Camille Abily – 116e).

Olympique Lyon a devenit astfel cea mai titrată formaţie europeană, depăşind-o pe Frankfurt la numărul de trofee de Champions League câştigate, în urma finalei de joi seara.

Sâmbătă, tot la Kiev, se joacă finala masculină a Ligii Campionilor, între Real Madrid şi FC Liverpoool.