FORMULA 1. Valtteri Bottas s-a impus în Marele Premiu al Austriei. VEZI CLASAMENTELE

FORMULA 1. Valtteri Bottas de la Marcedes a câștigat, duminică, Marele Premiu al Austriei, în care a plecat din pole position. Sebastian Vettel de la Ferrari a terminat pe locul 2, dar și-a extins avansul din clasament la 20 de puncte în fața lui Lewis Hamilton, de la Mercedes, care a terminat pe locul 4, în spatele lui Daniel Ricciardo, de la Red Bull.

09 iul. 2017, 13:32

FORMULA 1. Valtteri Bottas a avut parte de un start excelent din pole position, în timp ce Sebastian Vettel a reușit să-l blocheze pe Daniel Ricciardo, care a câștigat o poziție în dauna lui Kimi Raikkonen. Finlandezul a fost depășit inclusiv de Romain Grosjean, însă și-a recâștigat locul câteva tururi mai târziu.

FORMULA 1. În spatele plutonului, Daniil Kvyat a frânat prea târziu la intrarea în primul viraj și l-a lovit din spate pe Fernando Alonso, care a ricoșat într-un Max Verstappen care ratase startul. În urma incidentului, Alonso și Verstappen au fost nevoiți să abandoneze, în timp ce Kvyat a continuat cursa după o trecere pe la boxe.

FORMULA 1. Plecat de pe locul 8 ca urmare a penalizării suferite după calificări, Lewis Hamilton a progresat un loc după abandonul lui Verstappen și încă două locuri după depășirile asupra lui Sergio Perez și Romain Grosjean din primele tururi, ajungând astfel pe locul 5. Britanicul s-a apropiat amenințător de Raikkonen, însă nu a reușit să inițieze un atac decisiv, motiv pentru care în turul 32 a devenit și primul pilot de top care a intrat la boxe.