Franţa-Croaţia, finala CM 2018, întreruptă în minutul 52. Patru suporteri au pătruns pe teren, îmbrăcaţi în însoţitori de zbor VIDEO

Pentru prima dată la această ediţie a Cupei Mondiale, patru suporteri au reuşit să pătrundă pe teren. Arbitrul a întreurpt meciul, până ce aceştia au fost imediat interceptaţi de forţele de ordine şi duşi în afara spaţiului de joc.

15 iul. 2018, 17:10

Ulterior, organizaţia feministă rusă Pussy Riot şi-a asumat responsabilitatea acestui incident, la care jucătorii celor două formaţii au reacţionat diferit. În timp ce francezul Mbappe a bătut palma cu una dintre fete, croatul Dejan Lovren l-a agresat pe unul dintre cei vinovaţi de întreruperea meciului.

În acel moment scorul era 2-1 pentru Franţa, iar Croaţia începuse în forţă repriza secundă, căutând golul egalizator.

Pussy Riot a plănuit această acţiune sub numele „Polițiștii intră în joc”, emițând şi un comunicat: „Vrem să reamintim cu ocazia Mondialului că polițiștii care intervin în Rusia pot ajuta, dar dacă intră în joc fără nici o regulă, pot distruge această lume„.