Il Luce, eliminat în optimile Cupei Rusiei. Zenit a fost surclasată de Anji

Zenit St. Petersburg, echipă antrenată de Mircea Lucescu, a pierdut pentru prima oară după o serie de 15 meciuri fără înfrângere, dintre care 11 victorii. Astfel, joi seara echipa a fost eliminată în optimile Cupei Rusiei.

27 oct. 2016, 17:57

Zenit St. Petersburg a pierdut la scor partida jucată la Anji Mahacikala, scor 0-4. Il Luce a avut doi eliminaţi în acest meci, mai întâi pe portarul Kerjakov, în minutul 58, iar apoi în minutul 89, pe Giuliano. Golurile învingătorilor au fost înscrise de Gasanov (29), Berisha (79) şi Budkivsky (62 şi 69).

Zenit avea în ultimele zece meciuri oficiale nouă victorii și o singură remiză, venită tot împotriva celor de la Anji, 2-2 în campionat.

Echipa antrenată de Mircea Lucescu stă însă mult mai bine în campionat, unde este pe locul 2, fiind neînvinsă după 11 etape, în timp ce în Europa League ocupă primul loc în grupa sa, cu maximum de puncte luate după trei runde, fiind ca şi calificată în primăvara europeană.