Iohannis aprobă propunerile pentru ambasadori, între care Mihalache, Lazurca, Ioniţă, Gâlea, Predescu, Ţurcanu

Preşedintele Klaus Iohannis a aprobat propunerile de numire a 19 ambasadori ai României, între care Dan Mihalache (Marea Britanie), Marius Lazurca (Ungaria), Daniel Ioniţă (Republica Moldova), Ion Gâlea (Bulgaria), Brânduşa Predescu (Olanda) şi Cristian Ţurcanu (Ucraina).
Iulian Tudor
07 apr. 2016, 10:00
Iohannis aprobă propunerile pentru ambasadori, între care Mihalache, Lazurca, Ioniţă, Gâlea, Predescu, Ţurcanu

Administraţia prezidenţială a anunţat, joi, că, în conformitate cu prevederile constituţionale (art. 91 alin. 2 din Constituţia României) privind numirea reprezentanţilor diplomatici ai României şi în baza consultărilor cu prim-ministrul şi cu ministrul Afacerilor Externe, preşedintele Klaus Iohannis a aprobat o serie de propuneri de numire de ambasadori.

Astfel, şeful statului a aprobat nominalizarea lui Sorin-Dan Mihalache pentru Regatul Unit al Marii Britanii şi al Irlandei de Nord, Daniel Ioniţă pentru Republica Moldova şi Marius Gabriel Lazurca pentru Ungaria.

Totodată, sunt propuşi Ion Gâlea în Republica Bulgaria, Brânduşa Ioana Predescu în Regatul Ţărilor de Jos şi Cristian-Leon Ţurcanu în Ucraina.

Preşedintele a mai semnat propunerile pentru Carmen Liliana Burlacu în Republica Cehă, Ioana Bivolaru în Republica Portugheză, George Gabriel Bologan în Republica Italiană, Republica Malta şi Republica San Marino, Gabriela Dancău în Regatul Spaniei, Constantin Mihail Grigorie în Republica Croaţia, Ion Vîlcu în Statele Unite Mexicane, Mihai Alexandru Grădinar în Regatul Danemarcei şi Republica Islanda, Anton Niculescu în Republica Slovenia, Dana Manuela Constantinescu în Bosnia şi Herţegovina, Daniela Brânduşa Băzăvan în Regatul Maroc, Radu Octavian Dobre în Republica India, Republica Maldivelor, Republica Democratică Socialistă Sri Lanka, Republica Federală Democratică Nepal şi Republica Populară Bangladesh.

În acelaşi timp, este pentru prima dată când se face o propunere pentru ambasador în Republica Estonia, până acum reprezentarea diplomatică în această ţară fiind asigurată de Ambasada din Finlanda.

În noiembrie 2014, preşedintele de la acea vreme, Traian Băsescu, a semnat decretul pentru înfiinţarea Ambasadei României în Republica Estonia.

Catălin Avramescu, ambasador în Finlanda şi Estonia, a fost rechemat recent de la post de către preşedintele Iohannis.

Acum, preşedintele Iohannis a semnat pentru propunerea ca Răzvan Rotundu să fie ambasador în Republica Finlanda, iar Daniela Mihaela Cămărăşan în Republica Estonia.

DailyBusiness
Statul dă 700 de lei în plus pentru pensionari! CÂND ajung banii la aceștia
Spynews
Unde a fost dusă urna cu cenușa lui Robert Lupu, ucigașul Teodorei Marcu. Familia l-a incinerat zilele trecute
Bzi.ro
Jurnalistă româncă, victima unui caz șocant de abuz! Totul a fost dat în vileag!
Fanatik.ro
Subiecte Română Bacalaureat 2025. Ce le-a picat elevilor la real și uman la BAC 2025 – Update
Capital.ro
S-a aflat tot adevărul. Suma nu mai poate fi ascunsă. Călin Georgescu a primit 600.000 de euro: Se pot verifica
Playtech.ro
Alocația copilului poate fi pierdută fără acest act esențial. Ce trebuie să știe părinții în 2025
DailyBusiness
ANPC a găsit alte nereguli în supermarketuri. Produse expirate, mizerie și amenzi de 140.000 lei
Adevarul
Manifestații violente în Irlanda de Nord din cauza a doi români de 14 ani acuzați de agresiune sexuală. Au fost ridicate baricade
wowbiz.ro
A murit. Niculina Stoican, în DOLIU: „Atât a fost. Trebuia să…”
Spynews
Anca Țurcașiu și iubitul, imagine emoționantă alături de nepoțel. Cum s-a fotografiat artista / FOTO
Spynews
Iulia Vântur s-a întors în România. Ce spune despre viața trăită alături de Salman Khan
Evz.ro
Aparatele electrice care-ți găuresc buzunarul. Cum scapi de costuri
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a fost dată afară! A vorbit imediat despre ce a pățit: „Nu poți face asta”
kanald.ro
Zboruri întârziate pe Aeroportul Otopeni! Trafic aerian dat peste cap de vremea severă din București
Cancan.ro
BREAKING! E știrea momentului în România. Anunțul venit în urmă cu puțin timp
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor pe care România l-a pierdut. Era iubit de toți românii. Rămâne în istoria teatrului și filmului românesc
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga i-a lăsat mască pe tanzanieni. Apariție spectaculoasă la plajă
stirilekanald.ro
VIDEO „Fântâni arteziene” cu apă murdară direct în Dâmbovița! Furtuna a făcut prăpăd în București, iar autoritățile par depășite de situație
Alex Marcu, soțul Teodorei, doborât de necazuri după moartea ei. Este somat de Fisc și riscă executarea silită
MediaFlux
Ajutor de stat important pentru români. Cererile trebuie depuse până la 13 iunie
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Consilierul lui Nicușor Dan confirmă că taxa pe tranzacțiile bancare a fost una dintre ideile analizate la Cotroceni