DINAMO – FCSB 2-2 în etapa a 25-a a LIGII 1. Vezi CLASAMENTUL

Dinamo şi FCSB au remizat, duminică, pe Arena Naţională, în etapa a 25-a din Liga 1. Dinamo a condus cu 2-0, după golurile lui Pesic şi Torje, dar Steaua a egalat în ultimele nouă minute de joc, prin Man şi Teixeira.

18 feb. 2018, 20:39

Dinamo a jucat excelent aproape topt meciul, lovind tăios pe contraatac de câte ori a avut ocazia. Torje a fost cel mai periculos jucător, din piciorul lui pornind și acțiunea de la golul marcat de Pesic, în minutul 20 al partidei. Elevii lui Miriuță au speculat spațiile mari lăsate de steliști în repriza secundă. Torje a dejucat pasul greșit la ofsaid, l-a ridiculizat pe Găman și a trimis cu stângul pe centrul porții.

Rezultatul presiunii celor de la FCSB a apărut în minutul 84, când Man a avut de executat o simplă formalitate după centarea extraordinară a lui Budescu. Finalul a fost pe contre. Dinamoviștii s-au baricadat în propriul careu și au fost pedepsiți de Teixeira, care a profitat de o apărarea visătoare în minutul 93.

Finanaţatorul FCSB, Gigi Becali, a declarat, după meciul cu FC Dinamo, că Gabriel Enache nu va mai fi în lotul echipei antrenate de Nicolae Dică şi că portarul Andrei Vlad va fi înlocuit la următoarele meciuri.

„M-am înşelat şi cu asta, basta. M-am convins cu episodul Vlad. L-am lăsat, pote o să mai apere un meci, vedem, nu ştiu. Dinamo a muncit mult, noi….. Enache nu o să mai fie nici rezervă. Eu nu-l mai ţin în lot pe Enache. Nu ştiu ce să zic. Eu sunt mulţumit pentru că echipa a reacţionat. Dacă noi marcam acolo… Dacă Enache nu poate să dea gol din cinci metri. Era alta soarta meciului. O să mă consult cu MM cu Dică (n.r. – despre folosirea lui Vlad). Nu se poate aşa ceva. E prea mult, e prea lejer, prea neconcentrat. El se crede pe scena de modă. Fii, mă, mai ager, fii mai agitat! Ne-a bătut Vlad, altceva nu pot să zic. Sunt mulţumit de echipă. Pe Enache nu o să-l mai vedeţi. Bină că am marcat, că dacă nu egalam, eram la trei puncte (n.r. – CFR Cluj) distanţă când se înjumătăţeau punctele. Au luptat până la final, dar oamenii nu au ce face, dacă nu au portar în poartă, nu pot câştiga meciul. Am dominat tot meciul, ei au jucat numai la contraatac. Dacă marcam din prima, la revedere. De Coman nu pot să spun nici bune, nici rele, la meciul ăsta. El a dat pase să o bage mingea în poartă Enache şi cu Popescu”, a declarat Becali, la Pro X.

DINAMO – FCSB 2-2 LIVE TEXT

FINAL DINAMO – FCSB 2-2

min. 90+2: GOL FCSB! A marcat TEIXEIRA! Budescu a centrat din corner, mingea a ajuns la Teixeira, nemarcat, care a preluat şi a marcat simplu! DINAMO – FCSB 2-2! Vezi golul AICI şi AICI

min. 84: GOL FCSB! A marcat MAN! Budescu a centrat, iar Man a reluat în poartă! DINAMO – FCSB 2-1! Vezi golul AICI şi AICI

min. 81: Daniel Popa intră în locul lui Nistor

min. 72: Torje este înlocuit de Hanca. Junior Morais intră în locul lui Momcilovic

min. 69: Budescu trimite un șut din alergare, de la marginea careului de 16 metri. Mingea trece foarte aproape de stâlpul din stânga porții

min. 68: Palic intră în locul lui Pesic

min. 67: Enache trimite o pasă perfectă în fața porții, dar Dennis Man dă pe lângă minge

min. 57: GOL DINAMO! A marcat TORJE! Torje a scăpat singur, l-a ridiculizat pe Găman şi a tras la poartă, iar mingea a trecut pe sub mâna lui Vlad! DINAMO – FCSB 2-0! Vezi golul AICI şi AICI

min. 55: Budescu a irosit o lovitură liberă de la 20 m

min. 46: Dică face două schimbări: Man în locul lui Tănase şi Budescu în locul lui Ov. Popescu

A început repriza a doua din DINAMO – FCSB

DINAMO – FCSB 1-0 LA PAUZĂ

min. 45:Nemec primește cartonaș galben pentru proteste și lovirea mingii după fluierul centralului

min. 37: Cr. Tănase vede cartonașul galben pentru o intrare dură asupra lui Ov. Popescu

min. 30: Salomao îl găsește excelent pe Torje, care centrează slab, iar Găman respinge în corner

min. 20: GOL DINAMO! A marcat PESICI! Torje i-a pasat lui Salomao, iar centarrea acestuia l-a găsit nemarcat pe Pesic, care a trimis simplu în poartă! DINAMO – FCSB 1-0! Vezi golul AICI şi AICI

min. 14: Romera vede primul galben al partidei pentru un fault asupra lui Fl. Coman. Lovitura liberă de la 25 m este executată slab de acelaşi Fl. Coman

min 8: Salomao șutează de la distanță peste poarta lui Vlad

min. 2: dublă ocazie uriaşă pentru FCSB. Fl. Coman a centrat, Ov. Popescu a reluat cu capul din 6 m direct în Penedo, mingea a ajuns la Enache, iar acesta a trimis incredibil pe lângă poartă

DINAMO – FCSB 2-2 (1-0)

Pesic 20, Torje 57 / Man 84, Teixeira 90+2

Dinamo: Penedo – Romeras, M. Popescu, Maric, Vl. Olteanu – Mahlangu, D. Nistor (D. Popa 81) – Torje (Hanca 72), Pesic (Palic 68), Salomaos – Nemec.

FCSB: Vlad – Enache, Găman, Planic, Momcilovic (Morais 72) – Ov. Popescu (Budescu 46), Pintilii – Cr. Tănase (D. Man 46) Teixeira, Fl. Coman – Fl. Tănase.