Mugur Isărescu: Inflaţia rămâne negativă până în iulie 2016

Inflaţia rămâne în teritoriu negativ până în luna iulie a acestui an și va reveni în intervalul din jurul ţintei staţionare, de 2,5%, la finele orizontului de prognoză, a declarat joi guvernatorul Băncii Naţionale a României, Mugur Isărescu, în cadrul unei conferinţe de presă.
Filip Stan
05 mai 2016, 13:33
Mugur Isărescu: Inflaţia rămâne negativă până în iulie 2016

„În ședinţa de astăzi, Consiliul de Administraţie al BNR a analizat și aprobat Raportul asupra inflaţiei, ediţia mai 2016. Raportul prezintă noua prognoză trimestrială, care anticipează prelungirea valorilor negative ale ratei anuale a inflaţiei până în luna iulie 2016, ca urmare a manifestării efectelor tranzitorii ale reducerii cotei TVA și ale altor impozite indirecte, precum și a scăderii unor preţuri administrate (energie). Scenariul de bază prevede o revenire graduală a inflaţiei în interiorul intervalului asociat ţintei și plasarea în palierul superior al acestuia la finele orizontului de prognoză (opt trimestre — n.r.)”, a explicat Isărescu.

Potrivit acestuia, riscurile asociate proiecţiei sunt generate de surse atât interne cât și externe, în condiţiile unor incertitudini ridicate.

La capitolul riscuri externe, guvernatorul a menţionat sporirea temerilor legate de creșterea economică globală, reacutizarea situaţiei din Grecia și apropierea referendumului din Marea Britanie. „Acestor incertitudini li se adaugă cele legate de volatilitatea pieţelor financiare, tensiunile geopolitice, divergenţa între conduitele politicilor monetare ale principalelor bănci centrale ale lumii și evoluţia preţului petrolului”, a subliniat Isărescu, citat de Agerpres.

Pe plan intern, riscurile asupra inflaţiei sunt reprezentate, în opinia guvernatorului BNR, de politica fiscală și de venituri, precum și de efectele adverse generate de modificări ale legislaţiei în domeniul financiar.

România a consemnat, în luna martie 2016 comparativ cu luna martie 2015, cea mai mare inflaţie negativă în rândul celor 28 de state membre ale Uniunii Europene, cu o rată de minus 2,4%, faţă de cea de minus 2,1% înregistrată în februarie, arată datele publicate de Oficiul European de Statistică (Eurostat).

ţinta de inflaţie a Băncii Centrale pentru 2016 este de 2,5% +/-1 punct procentual.

BNR a modificat la 1,4% prognoza de inflaţie pentru finalul acestui an, în creștere cu 0,3 puncte procentuale faţă de prognoza anterioară, de 1,1%, conform datelor prezentate în luna februarie de guvernatorul BNR, Mugur Isărescu.

Comisia Naţională de Prognoză (CNP) a menţinut, în prognoza de iarnă 2016, proiecţia privind inflaţia la finele acestui an la 1,8% și pentru anul viitor la 2,5%, estimările fiind similare celor din prognoza de toamnă publicată la finalul lunii noiembrie 2015.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Bianca Censori, soția rapperului Kanye West, o altă apariție șocantă! Bruneta, aproape dezbrăcată, la o sesiune de shopping
Fanatik.ro
Incredibil! Cine e analistul care a pariat pe victoria lui Metaloglobus cu FCSB! Mutu și Nicolescu, șocați în direct: “Ești dubios tare!”
Capital.ro
Călin Georgescu, demascat. Mihai Tatulici a aflat ce e în spatele fațadei: Milioane de tembeli abia așteaptă să se îndrăgostească!
Diferența dintre verificare și revizie tehnică periodică a instalației de gaze: ce spune legea și cât de des trebuie făcute ca să nu iei amendă
Adevarul
România putea fi printre primele cele mai influente 15 țări din lume. Cum am ratat o șansă uriașă: „A fost opțiunea statului român”
wowbiz.ro
Moartea unei românce, surprinsă pe camerele de supraveghere! Ana era îngrijitoare în Italia și a avut un sfârșit tragic. Ce s-a întâmplat cu ea, cutremurător
Economica.net
Noi reguli pentru români - Cum vom folosi telefoanele, tabletele și laptopurile
Prosport.ro
Imaginile cu legendara femeie din ring, considerate „prea hot pentru internet”
kanald.ro
Blocul explodat în Rahova urmează să fie demolat. Locatarii intră escortați în apartamente pentru a-și recupera lucrurile. Anunțul făcut de prefectul Capitalei
Cancan.ro
Crimă în Dolj: un bărbat de 45 de ani și-a ucis soția de 39 de ani. Cui i-a spus planul macabru, înainte de tragedie
iamsport.ro
Uluitor! Fosta vedetă a naționalei a mâncat doar mere și a băut lapte și a rămas șocat de ceea ce s-a întâmplat cu corpul său: 'Nu exagerez cu nimic'
MediaFlux
Se decide soarta salariilor în România! Cât ar putea ajunge veniturile lunare în 2026
stirilekanald.ro
Vacanță de 19 zile pentru elevii din România! Important de știut
substantial.ro
Cum să optimizezi bateria și performanța iPad-ului? 8 recomandări