POLONIA – ROMANIA 3-1. Adio, Mondial! VEZI CLASAMENTUL

POLONIA - ROMÂNIA 3-1. România a pierdut, sâmbătă, meciul de la Varşovia cu Polonia şi ratează aproape orice şansă de a mai merge la CM 2018 din Rusia. După 6 meciuri în Grupa E, tricolorii au doar 6 puncte.

10 iun. 2017, 20:55

Reprezentativa României a fost învinsă de selecţionata Poloniei, scor 3-1 (1-0), sâmbătă, la Varvoşia, în etapa a şasea a grupei E de calificare la Cupa Mondială din 2018.

POLONIA – ROMÂNIA 3-1. Robert Lewandowski a marcat de ori în poarta României și la Varșovia, după ce înscrisese și la București o „dublă”. Atacantul polonez a punctat de două ori de la 11 metri.

Christoph Daum: „De ce să-mi dau demisia? Să fim uniţi!”

POLONIA – ROMÂNIA 3-1. În minutul 28, Săpunaru l-a tras pe Lewandowski în careu, iar centralul a arătat punctul cu var. Fundașul tricolorilor a văzut cartonașul galben și nu va evolua în meciul cu Armenia de pe teren propriu, în septembrie. În minutul 61, Toșca a comis și el penalty, după ce l-a faultat pe Zielinski, deși câștigase balonul și avea prim-planul fazei. Lewandowski a executat penalty-ul.

POLONIA – ROMÂNIA 3-1. B. Stancu a redus din diferență cu aproximativ un sfert de oră înainte de final, iar România a mai avut acțiuni periculoase pe final, prin Stanciu și Hanca, dar tricolorii nu au mai punctat.

POLONIA – ROMÂNIA 3-1. După înfrângerea de la Varșovia, Christoph  Daum a devenit cel mai slab antrenor dintre cei cu cel puţin 6 meciuri oficiale pe banca tricolorilor. Palmaresul neamțului este de o victorie, 3 remize și două înfrângeri.

POLONIA – ROMÂNIA 3-1 (1-0)

Lewandowski 28, 57, 61 – B. Stancu 72

Polonia: Szczesny – Piszczek, Cionek, Pazdan, Jedrzejczyk – Blaszczykowski, Maczynski (44 Krychowiak), Linetty (72 Milik), Grosicki – Zielinski (81 Teodorczyk), Lewandowski.

România: Tătărușanu – Săpunaru, Chiricheș, Toșca – Benzar, R.Marin (79 Hanca), Pintilii, Latovlevici (60 Grozav) – Chipciu (60 Stanciu), Fl. Andone, B. Stancu.

GRUPA E

POLONIA – ROMÂNIA 3-1

KAZAHSTAN – DANEMARCA 1-3

MUNTENEGRU – ARMENIA 4-1

1 septembrie 2017: Kazahstan – Danemarca (ora 19:00), Danemarca – Polonia, România – Armenia (ora 21:45)

4 septembrie 2017: Armenia – Danemarca (ora 19:00), Muntenegru – România, Polonia – Kazahstan (ora 21:45)

5 octombrie 2017: Armenia – Polonia (ora 19:00), Muntenegru – Danemarca, România – Kazahstan (ora 21:45)

8 octombrie 2017: Danemarca – România, Kazahstan – Armenia, Polonia – Muntenegru (ora 19:00)