Raliul Dakar 2018. Momente unice din etapa a doua, accidente şi adrenalină pură VIDEO

Pilotul francez Cyril Despres a câştigat etapa a doua a Raliului raid Dakar 2018, duminică, pe traseul din jurul localităţii peruane Pisco, etapă în care podiumul a fost ocupat de maşini Peugeot.

08 ian. 2018, 12:26

Cyril Despres şi copilotul său, David Castera, au fost cronometraţi pe cei 267 kilometri cu timpul 2 h 56 min 51 sec, fiind urmaţi de francezii Stéphane Peterhansel/Jean Paul Cottret, la 48 secunde, şi de echipajul Sébastien Loeb (Franţa)/Daniel Elena (Monaco), la 3 min 08 sec.

Câştigătorul primei etape, qatarianul Nasser Al-Attiyah (Toyota) a terminat pe locul 8, la 14 min 51 sec de învingător şi se află pe cinci la general.

Americanul Bryce Menzies (Mini), victima unui accident, a fost nevoit să abandoneze.

La general, Cyril Despres e lider cu un timp total de 3 h 21 min 18 sec, urmat de Stéphane Peterhansel, la 27 secunde, podiumul fiind completat de echipajul Giniel De Villiers (Africa de Sud)/Dirk Von Zitzewitz (Germania/Toyota), la 5 min 44 sec. Pe patru se află Sébastien Loeb, la 6 min 09 sec.

La secţiunea moto, românul Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) a ocupat locul 37 în etapa a doua. Gyenes a încheiat cei 267 de kilometri ai acestei speciale în trei ore, 31 de minute şi 18 secunde. Învingător a fost spaniolul Joan Barreda Bort, urmat de francezul Adrien van Beveren şi austriacul Matthias Walkner.