ROMANIA U21 – BELGIA U21 3-3 în amicalul de la Cluj-Napoca. „Tricolorii”, două goluri în prelungiri!

România U21 și Belgia U21 au terminat la egalitate, scor 3-3, meciul amical disputat, joi, la Cluj-Napoca. "Tricolorii" au marcat de două ori în minutele de prelungire!

15 nov. 2018, 13:58

Mirel Rădoi a preferat un sistem 4-3-3, cu debutantul Dragomir titular. Belgienii și-au arătat din start intențiile ofensive. Prima reușită a venit în minutul 43, de la fundașul dreapta Cools. „Tricolorii” au egalat la ultima acțiune a primei reprize, din penalty, prin Drăguș.

Antrenorul belgienilor a făcut nouă schimbări la pauză, iar oaspeții au pornit ca din tun. Leya și Mbenza au punctat în minutele 56 și 58, și l-au făcut pe Rădoi să mute. Una dintre schimbări s-a dovedit inspirată. Olaru, mijlocașul lui Gaz Metan Mediaș, a marcat un gol superb în minutul 90, cu un șut de la marginea careului. Tot el a pasat decisiv la golul de 3-3, reușit de A. Ciobanu în al treilea minut de prelungire.

România U21 – Belgia U21 3-3 (1-1)

Drăguș 45+2p, Olaru 90, Ciobanu 90+2 / Cools 35, Leya 56, Mbenza 58

România: I. Radu (57 Căbuz) – Boboc, Rus, Ghiță (69 Ciobotariu), Fl. Ștefan (57 A. Radu) – Moruțan (69 M. Dobre), Nedelcu (69 Grigore), Dragomir (69 Olaru) – Man (57 A. Ciobanu), Ad. Petre (57 Fl. Coman), Drăguș (69 Moldoveanu). Antrenor: Mirel Rădoi.

Belgia: Teunckens – Cools, Vanheusden, Faes – Heynen, Vanlerberghe, Bastien – Lukebakio, Schrijvers (45 Leya), Mbenza (61 Amuzu). Selecționer: Iohan Walem.