SIMONA HALEP, în semifinale la Madrid, după victoria cu IRINA BEGU. Cîrstea, eliminată de Cibulkova

SIMONA HALEP a învins-o, joi, pe IRINA BEGU, în sferturile turneului Premier Mandatory de la Madrid şi s-a calificat în penultimul act al competiţiei. Sorana Cîrstea a părăsit competiţia după ce a pierdut la Cibulkova, iar Patricia Ţig speră să treacă de sferturi pentru a o întâlni pe Halep în semifinale.

05 mai 2016, 05:38

SIMONA HALEP-IRINA BEGU. Simona Halep, numărul 7 tenisul feminin mondial, a învins-o pe Irina Begu, scor 6-3, 0-6, 6-1, în sfertul românesc al turneului de la Madrid, dotat cu premii în valoare totală de 4.771.360 dolari.

SimonaHalep s-a impus într-o oră și 36 de minute și are 4-0 cu Begu (34 WTA) în confruntările directe. Simona s-a mai impus 2007 (6-3, 6-4 în sferturi) și în 2008 (7-5, 6-2 în primul tur) la turnee ITF la București, iar în 2012 a ieșit învingătoare cu 6-4, 6-2 în optimi la Hobart.

Simona Halep a început cu dreptul, reușind break-ul în ghemul inaugural, iar apoi s-a desprins la 2-0. Un moment de cumpănă a existat în ghemul șase, la 3-2 în favoarea sa, când a revenit de la 0-40, pentru 4-2, încheind setul pe serviciul Irinei, cu 6-3.

Setul al doilea a fost unul neverosimil, cu un 6-0 sec administrat de Begu.

Halep s-a trezit brusc în actul decisiv și a făcut 3-0, Begu a încercat să revină în joc, dar nu a reușit acest lucru, iar Simona s-a impus cu 6-1.

Halep a reușit 17 mingi direct câștigătoare, dar a comis și 27 de erori neforțate, în timp ce Begu a avut 12 ”winners” și 25 de erori neforțate.

Halep, finalistă în 2014 la Madrid și singurul cap de serie rămas anul acesta în cursă, și-a asigurat 225.300 de euro și 390 de puncte WTA, urmând să urce luni în clasamentul WTA cel puțin un loc. Begu, care și-a egalat cea mai bună performanță a sa la un turneu Premier Mandatory, va primi 114.560 euro și 215 puncte WTA.

În penultimul act, Halep va juca împotriva învingătoarea dintre australianca Samantha Stosur și o altă româncă, Patricia Țig, venită din calificări. În alt meci din sferturi, Sorana Cîrstea o va întâlni pe Dominika Cibulkova (Slovacia). Americanca Louisa Chirico s-a calificat și ea în semifinale, după 7-6 (1), 6-2 cu australianca Daria Gavrilova.

Sorana Cîrstea, eliminată

Sorana Cîrstea a părăsit competiţia de la Madrid după ce a fost învinsă de Dominika Cibulkova (Slovacia), în trei seturi, 4-6, 6-3, 6-3.

Sorana Cîrstea (26 ani, 127 WTA), beneficiara unui wildcard, a cedat după 2 ore și 7 minute, în fața unei adversare aflate pe locul 38 mondial. Cibulkova are acum 4-1 în meciurile directe, precedenta partidă terminându-se cu victoria sa, în 2013, la Stanford, în semifinale.

Sorana Cîrstea le-a învins în turneul de la Madrid pe Jelena Jankovic (Serbia), Danka Kovincic (Muntenegru) și Laura Siegemund (Germania) şi a obţinut pentru calificarea în sferturi 114.560 euro și 215 puncte WTA.

Click aici pentru a vedea Patricia Ţig-Samantha Stosur

Turneul patronat de Ion Ţiriac a avut nu mai puţin de patru românce între cele opt jucătoare rămase pe tabloul principal. Cu excepţia primei partide de joi, Louisa Chirico-Daria Gavrilova, în toate celelalte a existat cel puţin o româncă.

De la ora 15.15 a început întâlnirea dintre Simona Halep şi Irina Begu, capul de afiş al acestei zile, din perspectiva noastră. Primul set a fost câştigat de Simona, în 38 de minute, scor 6-3.

Imediat după acest joc, de la ora 17.00, a urmat partida Sorana Cârstea-Dominika Cibulkova.

Ca şi miercuri, Patricia Ţig va închiea ziua, urmând să joace de la ora 22.30 împotriva Samanthei Stosur.