Simona Halep şi-a aflat prima adversară de la Doha. Halep a pierdut un meci şi a abandonat altul în faţa acesteia

Simona Halep şi-a aflat adversara din turul al doilea al turneului de la Doha. Sportiva noastră va înfrunta o sportivă cu care a avut mai mereu dueluri complicate.

12 feb. 2018, 17:20

Rusoaica Ekaterina Makarova, numărul 35 mondial, va fi adversara Simonei Halep în turul doi la turneul de categorie Premier 5 de la Doha.

Makarova a trecut în runda inaugurală de jucătoarea chineză Shuai Zhang, locul 34 WTA, scor 7-5, 6-0, după o oră şi 14 minute.

Citeşte şi Mihaela Buzărnescu continuă parcursul excepţional. E în turul 2 în Qatar şi atinge cea mai înaltă poziţie din carieră

Halep şi Makarova s-au mai întâlnit de cinci ori, românca impunându-se de trei ori şi pierzând de două ori. Una dintre cele mai severe înfrângeri ale Simonei a fost în sferturi la Australian Open 2015, 6-4, 6-0 pentru Makarova. Anul trecut, la Washington, Halep a abandonat în sferturi în faţa Makarovei. Simona Halep, numărul 2 mondial şi favorită 2, intră în competiţie direct în turul secund.