Traian Băsescu, despre implicarea sa în viaţa politică: „Fără mine, ţara se va duce la fund”

Fostul preşedinte Traian Băsescu a declarat pentru România TV că nu se retrage din politică, deoarece consideră că fără el "ţara se va duce la fund.
Iulian Tudor
09 mart. 2015, 09:32
Traian Băsescu, despre implicarea sa în viaţa politică:

Traian Băsescua fost solicitat, de către jurnaliştii de la România TV, să răspundă la câteva întrebări legate de viitorul politic al domniei sale. Întrebat de ce se mai implică în viaţa politică, Traian Băsescu a susţinut că, fără el, „România se va duce la fund”.

Până la urmă pot sta şi foarte liniştit. Voi vedea„, a mai spus fostul preşedinte.

Traian Băsescu a mers, duminică, de 8 Martie, la PMP, unde le-a vorbit femeilor care s-au strâns la sediul partidului, despre viaţa de bunic, dar şi despre obiectivele formaţiunii în perspectiva alegerilor din 2016.

La apariţia fostului preşedinte, acestea au început să-i scandeze numele. Fostul preşedinte le-a urat „La mulţi ani”, în timp ce acestea se înghesuiau să-l pupe sau să-şi facă fotografii cu fostul lider de la Cotroceni.

„Domnul preşedinte, de 10 ani aştept să vă pup şi eu acuma”, i-a spus una dintre femei. „Nu era mai bine mai devreme, doamnă?”, i-a răspuns răzând Băsescu. „Acum marea miză este să nu mă mai bag in politică„, a mai spus Băsescu, replica PMP-istelor venind prompt: „Acum e nevoie”. „Şi eu zic la fel”, le-a completat fostul preşedinte.

CITEŞTE ŞI: Traian Băsescu, despre creşterea nepoţilor: „Seara parcă ai ieşit din mină”

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Ce spune SRI despre riscul de atac terorist! Mesaj de ultimă oră despre nivelul de alertă
Fanatik.ro
Ce decizie a luat Coreea de Nord. Nimeni nu se aștepta la așa ceva
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii trebuie să facă solicitare către Asociația de Proprietari. Instanța refuză total controlul
Playtech.ro
Ce trebuie să faci dacă ai lovit o mașină în parcare și nu găsești proprietarul
Adevarul
Doi profesori din SUA sunt cei mai bogați români din topul Forbes al miliardarilor lumii. Pe lista scurtă mai apar Ion Țiriac și frații Pavăl
wowbiz.ro
Bugetul pe 2026 aduce bani în plus pentru unii pensionari. Cine poate primi până la 1.000 de lei, deși pensiile rămân înghețate
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată a ajuns în stare gravă la spital după ce mașina în care se afla a fost izbită de un camion, în Suceava
iamsport.ro
Anghel Iordănescu, la un pas de a fi luat la bătaie de un fost ”tricolor”: ”Nuuu, țineți-l!”
MediaFlux
Oana Țoiu pasează vina în cazul fiicei lui Victor Ponta către personalul consular: Eroare regretabilă, a existat o comunicare paralelă faţă de canalele oficiale
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj