Ai datorii la ANAF? Iată cum scapi de ele

ANAF șterge datoriile mai mici de 40 de lei, restante din 2017, aflate la sold la finalul anului recent încheiat.
Romania TV
07 ian. 2018, 12:42
Ai datorii la ANAF? Iată cum scapi de ele

Toate datoriile mai mici de 40 de lei, pe care contribuabilii erau obligați să le achite către ANAF, vor fi eliminate din data de 7 ianuarie 2018 și nu vor mai figura în evidențele fiscului.

Potrivit art. 266 din Codul de procedură fiscală și a Ordinului ANAF nr. 3.497/2015, creanțele fiscale restante administrate de organul fiscal central, aflate în sold la data de 31 decembrie a anului precedent, mai mici de 40 de lei, se scad din evidențele fiscale în primele șapte zile ale anului în curs.

Cu alte cuvinte, datoriile de până în 40 de lei, datorate la finele lui 2017 organului fiscal central, trebuie scăzute din evidențele fiscale ale contribuabililor până la 7 ianuarie 2018.

 
 

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Daniel Pancu negociază chiar acum cu Dan Șucu pentru a prelua Rapidul! La câți bani renunță antrenorul pentru a ajunge în Giulești. Exclusiv
Capital.ro
Interdicție pentru proprietarii de locuințe și terenuri. Legea stabilește limite clare chiar și pentru bunul propriu
Playtech.ro
Țările europene unde românii își cumpără tot mai multe case de vacanță. Prețurile încă sunt accesibile
Adevarul
Cum să cureți chiuveta din bucătărie: ghid complet pentru o scurgere fără mirosuri și bacterii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Anamaria Prodan șterge pe jos cu Giovanni Becali: ”Nu mai are jucători nici cât negru sub unghie, dar vorbește de fiecare! Louis Munteanu era al meu, nimeni nu visa vreodată”
MediaFlux
Anunțul ANAF pentru persoanele fizice! Declarația care trebuie depusă până luni, 25 mai. Este obligatorie
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi