Amnesty International: Forţele irakiene şi ale coaliţiei au încălcat legislaţia umanitară internaţională

Forțele irakiene și cele ale coaliției militare internaționale conduse de SUA care le-au susținut în lupta împotriva Statului Islamic (SI) au încălcat în mai multe rânduri legislația umanitară internațională în bătălia pentru Mosul și ar putea fi vorba chiar de crime de război, apreciază organizația Amnesty International într-un raport citat marți de agenția Reuters.
Iulian Tudor
11 iul. 2017, 10:22
Amnesty International: Forţele irakiene şi ale coaliţiei au încălcat legislaţia umanitară internaţională

La rândul lor, militanții SI au încălcat flagrant această legislație, folosind civili drept scuturi umane, potrivit aceluiași raport, făcut public după ce luni premierul irakian Haider Al-Abadi a declarat victoria la Mosul, la trei ani după ce luptătorii Statului Islamic au preluat controlul asupra orașului.

Amnesty International consideră că forțele irakiene și ale coaliției au lansat începând din ianuarie o serie de atacuri ilicite în vestul Mosulului, folosind intens așa-zisele IRAM, dispozitive explozive improvizate, care fac ravagii în zone dens populate. „Chiar și în cazul atacurilor care par să-și fi atins ținta militară vizată, folosirea de armament nepotrivit sau lipsa măsurilor de precauție necesare a dus la pierderea inutilă de vieți civile și în unele situații există aparențele unor atacuri disproporționate”, se arată în raport.
Nici Ministerul irakian al Apărării și nici responsabili ai coaliției nu au comentat deocamdată aceste informații.

Organizația umanitară admite că protejarea civililor a ridicat probleme date fiind tacticile militanților, dar acuză autoritățile irakiene și coaliția că nu au luat măsuri fezabile de precauție pentru a-i apăra pe civili de raidurile aeriene, notând că simpla lansare de fluturași pentru a avertiza că urmează un raid a fost practic inutilă, în condițiile în care Statul Islamic restrânsese drastic circulația populației civile.

Citeşte şi Un militar american a jurat credinţă Statului Islamic. Bărbatul a ameninţat cu un atac armat

Amnesty International acuză de asemenea Statul Islamic că a procedat la execuții sumare cărora le-au căzut victimă sute sau chiar mii de bărbați, femei și copii ce încercau să fugă și ale căror cadavre au fost expuse ulterior în spații publice.

În contextul în care nici guvernul de la Bagdad și nici coaliția nu au ținut o evidență a deceselor înregistrate în rândul civililor, AI afirmă că numărul civililor morți doar în vestul Mosulului în urma atacurilor lansate de forțele proguvernamentale depășește probabil estimarea de 3706 oferită de grupul de monitorizare Airwars. „Bilanțul real al deceselor în bătălia din vestul Mosulului ar putea rămâne pentru totdeauna necunoscut”, menționează Amnesty International.

DailyBusiness
Cum să ții praful departe vara. Metoda care va menține casa curată și aerisită
Spynews
Cristina Scarlevschi, în lacrimi, la mormântul fiului. Imaginile dureroase făcute publice de ispita de la Insula iubirii: „Gândul la Alex vine cu...” | GALERIE FOTO
Bzi.ro
Medicul care a încercat să-l salveze pe Felix Baumgartner rupe tăcerea. „S-a prăbușit ca o rachetă”
Fanatik.ro
Cele 6 zodii pentru care august vine cu un taifun financiar. Apar relocări în străinătate, bani mulți și măriri de salariu
Capital.ro
Bancomatele, închise la nivel național. Tranzacțiile în numerar, interzise definitiv: Un pas în spate
Playtech.ro
Planta banală cu care fermierii din România au dat lovitura în 2025. Randamentul la hectar a crescut cu peste 40%: „Cel mai bun an din istorie”
Adevarul
„Se servește într-o pâine ridicolă”. Reacția unui turist britanic în România, după ce a mâncat ciorbă de fasole în pâine
wowbiz.ro
Imagini exclusive cu Jennifer Lopez în România: Diva a avut parte de un incident la intrarea în hotel! Cum a fost surprinsă artista
Evz.ro
Zi infernală în România. Temperaturi de coșmar
Prosport.ro
Cristina Roventa, la plajă! Imagini exclusive cu soția lui Alexandru Maxim la piscină
kanald.ro
Încă un adolescent găsit mort în apele Mureșului! Este al doilea copil înecat în mai puțin de 24 de ore
Cancan.ro
Gestul fiului lui Nicușor Dan i-a uimit pe austrieci. Ce le-a spus jurnaliștilor
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. Boala a răpus-o pe iubita artistă. A lăsat în urmă o moștenire plină de curaj și pasiune
StirileBZI
TVA mai mare de la 1 august! Anunțul făcut de Nicușor Dan după summitul de la Salzburg
stirilekanald.ro
VIDEO Imagini fabuloase cu Jennifer Lopez la București: Cântăreața, blocată în ușile rotative la hotel
Românii peste 45 de ani care nu lucrează vor primi un ajutor de la stat pentru a ieși la pensie