Caritasul a reînviat la Cluj: mii de oameni au fost păcăliţi de casele de împrumut

Mii de oameni au fost păcăliţi la Cluj, după ce au cotizat la nişte case de împrumut fantomă. Potrivit evz.ro, trei firme cu patroni unguri au luat diverse sume de la mai mulţi cetăţeni, apoi au dispărut cu banii.
Romania TV
12 ian. 2012, 07:29
Caritasul a reînviat la Cluj: mii de oameni au fost păcăliţi de casele de împrumut

Caritasul a reînviat la Cluj. Şi nu mai e unul singur, ci a căpătat mai multe feţe, infiltrându-se prin publicitate agresivă în media locală şi speculând disperarea multor familii care vor să facă rost de un ajutor financiar.

Mii de amărâţi au rămas cu buzele umflate după ce au cotizat la nişte case de împrumut fantomă. Patronii sunt cetăţeni maghiari care după ce s-au văzut cu banii, au dat bir cu fugiţii.

Prezent miercuri seară la emisiunea „Ultimul cuvânt”, de la B1TV, ministrul de Interne, Traian Igaş, a declarat că nu ştia despre această escrocherie şi că va declanşa o anchetă. Totodată, Igaş a a precizat că „întotdeauna am îndemnat populaţia să nu mai fie atât de naivă în faţa unor astfel de promisiuni de profit„.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Gigi Becali s-a enervat în direct după CFR Cluj – FCSB 1-0: „Nu fac eu la fotbal ce zice Ilie Dumitrescu!”
Capital.ro
Horoscop 24 – 30 august 2026. Această zodie are parte de interacțiuni prietenoase și productive la locul de muncă și acasă
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Cazul Lindsay Clancy. Cum a ajuns o mamă care și-a ucis cei trei copii să fie susținută de sute de femei
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Dan Șucu s-a decis și plătește 2.500.000 de euro pentru transfer
MediaFlux
Ce pensie primești dacă ai muncit 35 de ani cu un salariu de 4000 sau 5000 de lei
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat