Curiozităţi despre cupluri şi căsătorie, descoperite în studii

Iată câteva curiozităţi despre cupluri, descoperite în diverse studii de specialitate.
Alina Costache
19 iun. 2016, 19:12
Curiozităţi despre cupluri şi căsătorie, descoperite în studii

1. Cuplurile sunt cele mai fericite în cel de-al treilea an de după nuntă

Potrivit unui sondaj din 2013 realizat de catre firma de avocatura Slater & Gordon cuplurile casatorite sunt cel mai fericite in cel de-al treilea an dupa casatorie. Dupa chestionarea a 2.000 de persoane s-a stabilit ca primul an de mariaj este dominat de fericirea de post nunta, cel de-al doilea an este dedicat descoperirii reciproce. Cel de-al treilea an al casniciei este cel mai fericit al cuplului, datorita faptului ca membrii cuplului devin confortabil cu relatia si incep sa planifice o familie. De asemenea, tot din acest an cuplurile incep sa-si puna banii impreuna. Cel de-al cincilea an al casniciei este unul dificil din cauza oboselii, a cresterii volumului de munca si, in unele cupluri, a aparitiei copiilor.

2. Vocea jumătăţii tale este mai usor de auzit decât una străină

Potrivit unui studiu publicat in Psychological Science, oamenii percep vocea partenerului mult mai clar decat vocile nefamiliare.

Cercetatorii au rugat membrii unor cupluri casatorite sa se inregistreze citind un document. Apoi fiecare participant a ascultat inregistrarea partenerului in timp ce in fundal era pusa o alta inregistrare a unei voci nefamiliare insa de aceeasi vasta si sex cu a partenerului.

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR. RO

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Fratele lui Tavi Popescu l-a „trădat” pe fotbalistul de la FCSB! La ce echipă vrea să joace
Capital.ro
Bucurie imensă pentru Călin Georgescu. E o victorie categorică. Nu-l mai poate întrece nimeni
Playtech.ro
Mihaela Rădulescu, sfâşiată de durere la înmormântarea mamei. Marele absent de la tristul eveniment, vedetă nu a avut pe cine...
Adevarul
Fost membru al CSM, derapaj după referendumul anunțat de Nicușor Dan: „E nebunia unui dictatoraş de operetă care şi-a uitat pastilele”
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Incredibil! Echipa din Liga 1 la care jucau ”numai alcoolici”: ”Matrafoxiști rău de tot! Doar băutură se băga”
MediaFlux
Hackerii au atacat Apele Române, sunt distrugeri masive. Ce se întâmplă cu barajele
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet