Expunerea pasivă la fumul de ţigară mai mult de 10 ore pe săptămână are consecinţe foarte grave

Adulţii nefumători au o şansă mai mare să dezvolte afecţiuni grave ale plămânilor dacă au crescut cu părinţi fumători, conform unui studiu publicat de Jurnalul American de Medicină Preventivă, scrie BBC.
Filip Stan
19 aug. 2018, 10:08
Expunerea pasivă la fumul de ţigară mai mult de 10 ore pe săptămână are consecinţe foarte grave

Cercetătorii afirmă că fumatul pasiv în copilărie „adaugă şapte morţi la fiecare 100.000 de adulţi nefumători în fiecare an”.

Studiul a fost efectuat pe 70.900 de adulţi nefumători, bărbaţi şi femei, de către American Cancer Society. Experţii sugerează că cea mai bună modalitate de a proteja copiii este ca adulţii să renunţe la fumat.

Expunerea la fumul de ţigară mai mult de 10 ore pe săptămână creşte riscul de moarte cauzată de afecţiuni ale inimii cu 27%, riscul infarctului cu 23% şi de dezvoltarea unei boli cronice a plămânilor cu 42% în comparaţie cu cei care locuiesc cu nefumători.

Respondenţii au fost întrebaţi despre expunerea la fumat pe parcursul vieţii iar apoi sănătatea lor a fost monitorizată timp de 22 de ani.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Cu ce se ocupă, de fapt, Diana Bulimar după retragerea din gimnastică. E înconjurată de tinere speranțe
Capital.ro
Călin Georgescu, premier. George Simion are planul pregătit: Orice e posibil dacă PSD renunță la himera coaliției
Playtech.ro
Dineul de stat de la Casa Albă, eveniment cu miză economică majoră. Regele Charles nu a ciocnit cu șampanie
Adevarul
Caz fără precedent. Tânăr salvat după ce un oncolog a efectuat o operaţie pe cord deschis în mijlocul străzii
wowbiz.ro
Ea este doctorița care s-a spânzurat de geamul apartamentului. A fost găsită fără suflare, atârnând de o funie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mașină răsturnată în șant la ieșire din Codlea! Salvatorii au ajuns de urgență la fața locului
iamsport.ro
Nu Iordănescu, Lucescu sau Ienei! ”El a fost cel mai șmecher antrenor din istoria fotbalului românesc”
MediaFlux
Scandal în domeniul reciclării din Republica Moldova! Companii importante cer mai multă transparență Guvernului privind adoptarea Sistemului de Depozit pentru Ambalaje (SDA)
stirilekanald.ro
(P) De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani și ce poți face ca să te menții
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR