IMAGINI de COLECŢIE cu Nicolae şi Elena Ceauşescu la munte FOTO&VIDEO

Cuplul Ceaușescu este viu în amintirea colectivă, din vremuri pe care unii și le amintesc cu plăcere și pe care alții le blamează. Cuplul Ceaușescu își trăia viața din plin. Mergea la munte sau la mare, la Neptun.
Filip Stan
03 dec. 2015, 15:39
IMAGINI de COLECŢIE cu Nicolae şi Elena Ceauşescu la munte FOTO&VIDEO

România epocii de aur le aparținea lui Nicolae Ceauşescu şi Elenei Ceauşescu, substantive proprii, și a muncitorimii, substantiv comun. Asta era „împărțeala”. Unele dintre celebrele ipostaze în care soții Ceaușescu au fost surprinşi este cea în sanie, îmbrăcați în blănuri și cojoace, zâmbitori, veseli, așa cum România nu prea era la acea vreme, scrie a1.ro.

Citeşte şi De ce a interzis Nicolae Ceauşescu folosirea apelativelor „domn, doamnă” şi le-a înlocuit cu „tovaraş”

La Predeal era vila de protocol ce servea şi drept casă de vacanță în fiecare iarnă. Vila construită în 1927 avea să devină prima reședință a lui Ceaușescu, pe vreme când activa în Ministerul Apărării Naționale, ca ministru adjunct. Nea Nicu venea aici ca să-și pună bateriile la încărcat. Nu făcea mare lucru, se plimba şi admira peisajul.

Zăpada era aproape nelipsită în acele vremuri. Există și o poveste cu privire la o partidă de vânătoare, pe care Ceaușescu a executat-o direct din telecabină.

A mers la Bușteni, de unde se lua telecabina spre Babele. Ideea i-a surâs numaidecât și a trecut la măsuri în acest sens. Telecabina a fost oprită timp de trei zile, s-a pus covor până acolo. Cei care povestesc spun că Ceaușescu a tras atunci în orice se vedea negru pe zăpada de un alb imaculat. Dictatorul a împușcat atunci și singurul corb, pasăre ocrotită de lege.

Citeşte şi ARO 12, modelul care nu a mai fost produs pentru că nu i-a plăcut Elenei Ceauşescu. Cum arăta maşina FOTO

DailyBusiness
România poate deveni furnizor regional de kerosen pentru Europa
Spynews
Cântăreț celebru, arestat după ce o fată dezmembrată a fost găsită în portbagajul mașinii lui! Fanii sunt în stare de șoc
Fanatik.ro
Drama italianului adoptat de România: „Am avut şase colegi arestaţi! În țara mea nu m-a mai vrut nimeni!”
Capital.ro
România este în doliu. A murit unul dintre românii care au scris istorie: S-a mutat între coperțile infinite
Playtech.ro
Consumul s-a prăbușit. Românii reduc drastic cheltuielile. Educația ajunge la coada priorităților, cu...
Adevarul
„Operațiunea Amurg”: Se pregătește o lovitură de stat împotriva lui Putin?
wowbiz.ro
„Nu va mai avea cine să plătească pensiile”. Avertisment dur despre marea pensionare care poate bloca România
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un curier aflat pe scuter a fost izbit din plin de o mașină, pe Bulevardul Pipera din București. Victima a ajuns de urgență la spital
iamsport.ro
Momentul care i-a rupt sufletul în două Nadiei Comăneci: ”Dacă ar fi știut mama, ar fi intrat într-o panică de nedescris” 
MediaFlux
Cine este și cum arată fosta soție a noului premier al Ungariei. Péter Magyar a fost căsătorit cu o femeie superbă!
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj