VESTE BUNĂ pentru mamele aflate în concediu de creştere a copilului: pot câştiga în plus 3.000 de lei anual

Mamele aflate în concediu de creştere a copilului vor putea câştiga din alte activităţi un venit anual de 3.000 de lei, a anunţat ministrul Muncii, Rovana Plumb.
Romania TV
02 sept. 2014, 16:33
VESTE BUNĂ pentru mamele aflate în concediu de creştere a copilului: pot câştiga în plus 3.000 de lei anual

Tot mai multe mame cer să revină la muncă mai repede din concediul de creştere a copilului. Statisticile de la Ministerul Muncii arată că numărul celor care au stat mai puţin de un an acasă şi au primit 500 de lei, ajutor pentru încadrarea în muncă, este în creştere de la an la an.

 

Dacă în luna iulie 2013 erau 178.000 de părinţi în concediu de creştere a copilului, în iulie 2014 erau 174.000. Scăderea cea mai importantă este în rândul celor care stau doi ani de zile acasă. În 2013 erau 133.000 de părinţi, iar în 2014, numărul lor scăzute la 128.000.

 

Părinţii care se întorc mai repede la muncă din concediul de maternitate nu mai primesc indemnizaţia de creştere a copilului, care este maxim 1.200 de lei, dar primesc în schimb stimulentul de inserţie de 500 de lei, la care se adaugă salariul.

În sprijinul mamelor care vor să rămână mai mult timp cu copilul, ministrul Muncii a anunţat că în Comisia pentru muncă s-a propus un amendament prin care mamele aflate în perioada concediului de îngrijire a copilului pot obţine un venit suplimentar de 3.000 de lei pe an.

„În afară de indemnizaţia de creştere a copilului, care este cuprinsă între 600 şi 3.440 de lei, ele pot obţine un venit suplimentar de 3.000 de lei pe an”, a explicat Rovana Plumb, după şedinţa Comisiei pentru muncă a Camerei Deputaţilor la care a participat, citată de Agerpres.

Ministrul Muncii a precizat că această măsură are impact bugetar pozitiv.

Comisia pentru muncă a Camerei Deputaţilor a dat marţi rapoarte de admitere proiectelor de lege care prevăd amnistierea fiscală a mamelor şi pensionarilor care au primit sume necuvenite din cauza unor erori de calcul şi exonerarea de la plata unor sume datorate de bugetari. 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Mărturie tulburătoare a lui Gigi Becali: „Cel mai tare mi-e dor de bunica. Aș muri ca s-o revăd!”. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în România! A murit un fost antrenor al naţionalei şi al echipei Steaua Bucureşti. Lasă în urmă o moştenire impresionantă
Playtech.ro
Se dublează taxele pentru ridicarea mașinilor parcate neregulamentar. Cât vor plăti șoferii din Bucureşti, conform unui proiec
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sfârșit crunt pentru o asistentă medicală din Vaslui! După ce s-a operat de un furuncul, a fost răpusă de infecțiile din spital
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Situație la limită în Survivor 2026. Concurenții au parte de o provocare în premieră în acest sezon
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi