MESAJ DUREROS al surorii Aurei Ion, la doi ani de la tragedia din Apuseni: Atât mi-a mai rămas, să lupt şi să vorbesc

La doi ani de la moartea Aurei Ion, în teribilul accident aviatic din Apuseni, sora ei, Mariana Ciuca, a scris pe contul de socializare, un mesaj emoţionant, prin care tânăra se revoltă faţă de autorităţi.
Iulian Tudor
11 apr. 2016, 07:42
MESAJ DUREROS al surorii Aurei Ion, la doi ani de la tragedia din Apuseni: Atât mi-a mai rămas, să lupt şi să vorbesc

Nu, să nu cumva să credeți că nu mai lupt! Lupt, aşa cum trebuie să lupt, în fiecare zi! Daca nu mai ţip, nu înseamnă că nu mai lupt sau că am uitat, iertat…Mă lupt cu mizeria lor, mă lupt cu actele de corupție, ma lupt cu sistemul „defect”… Băi şi mă enervez când te aud: „Dar tu ce vrei sa faci cu toată chestia asta? „Well, ce ai face tu dacă cineva ţi-ar scoate un ochi? Ai sta pe bara şi ai spune: „Treacă!”, dar daca ti-ai lua un cuțit în inima? Tot „Treacă!”? Dar dacă ţi-ar omorî sora? Tot „Treacă!”? Am avut de ales între a lupta sau a-mi vedea de viața mea (într-un mod egoist). Am ales să lupt! Nu că ar trebui să îi pese cuiva de ce fac eu sau să îmi ridice statuie…. NU! Doar sa lăsati „pata de sânge să vorbească”. Atât mi-a mai rămas, să lupt şi să vorbesc…„, a scris Mariana Ciuca pe pagina sa de socializare.

Aura Ion a murit pe 20 ianuarie 2014, după ce avionul în care se afla s-a prăbușit în Munții Apuseni. În accidentul aviatic și-a mai pierdut viața pilotul Adrian Iovan. Tragedia aviatică a scos la iveală hibe catastrofale în ceea ce privește intervenția în cazul situațiilor de urgență.

Comunicarea defectuoasă care a făcut ca victimele accidentului să fie găsite abia după șase ore, și nu de autorități, ci de trei moți care au pornit în căutarea aeronavei, după ce au văzut la televizor ce s-a întâmplat.

Citeşte şi Gest EXTREM făcut de părinţii Aurei Ion. S-au aruncat dezbrăcaţi în zăpadă să vadă cum a murit fata lor

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Profeția uluitoare a lui Mitică Dragomir: „E trăsnet! El va fi viitorul portar al echipei naționale”. Exclusiv
Capital.ro
Locatarii și asociațiile de proprietari nu pot contesta în justiție. Documentele de la Primărie care trebuie acceptate
Playtech.ro
Cât costă succesiunea în 2026 și cât impozit plătești la stat dacă sunt mai mulți moștenitori
Adevarul
Mutarea strategică de la Ministerul Apărării. Adevărata miză a centrelor militare, explicată de generalul Bălăceanu
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Imagini sfâșietoare de la priveghiul celor doi soți care și-au pierdut viața în evenimentul din Ciortești. Detaliul important care lipsește de pe una dintre cruci
iamsport.ro
Bombă! 'Am informații 400%'. Numele selecționerului care ar urma să stea pe bancă la meciul cu Turcia. Gică Hagi ar fi refuzat
MediaFlux
Sunt vizați toți românii care au sau vor să cumpere apartamente!
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat