NOILE SALARII ale bugetarilor: Un profesor va câştiga până la 3.400 de lei, iar un medic primar cel mult 4300 de lei

Preşedintele va avea un salariu brut de 15.000 de lei, un parlamentar 10.000 de lei, un profesor universitar va avea un salariu de bază de 5.300 de lei, iar un profesor din învăţământul preuniversitar va avea între 1.700 şi 3.400 de lei. Un medic primar va avea un salariu de bază între 3.400 şi 4.300 de lei, iar un judecător cu vechime va avea o indemnizaţie de până în 8.600 de lei, conform proiectului Ordonanţei de urgenţă privind salarizarea personalului din sistemul bugetar obtinut de Profit.ro.
Romania TV
11 apr. 2016, 03:43
NOILE SALARII ale bugetarilor: Un profesor va câştiga până la 3.400 de lei, iar un medic primar cel mult 4300 de lei

Preşedintele Senatului şi cel al Camerei Deputaţilor vor fi plătiţi cu 13.706 lei, ca şi prim-ministrul. Senatorii şi deputaţii vor fi plătiţi cu 10.150 lei, ca şi secretarii de stat, în timp ce miniştrii vor fi plătiţi mai mult, cu 12.124 lei, ca şi consilierii prezidenţiali.

Şi primarul general al Capitalei va fi plătit cu 12.124 lei, iar preşedintele de consiliu judeţean va fi salarizat cu 7.979-8.811 lei, în funcţie de numărul de locuitori ai judeţului, mai arată sursa citată. Vicepremierul va fi plătit cu 12.726 lei, iar liderii grupurilor parlamentare vor fi salarizaţi cu 11.963 lei.

Salariul unui primar va porni de la 3.207 lei (localităţi cu până la 1.500 de locuitori) şi va ajunge la 6.059 lei (peste 400.000 locuitori, inclusiv sectoarele Bucureştiului).

Un director general din administraţia publică va fi plătit cu 6.386-7.350 lei, în funcţie de grad, iar un director de la cabinetul demnitarului va fi plătit cu 5.131-5.950 lei, anunţă Profit.ro.

Un profesor universitar va avea un salariu de bază de 5.339 de lei, un profesor în învăţământul preuniversitar va avea un salariu de bază cuprins între 1.700 şi 3.400 de lei

Un profesor universitar cu gradaţie maximă şi vechime peste 25 ani va câştiga un salariu de bază de 5.339 lei, un profesor cu gradul didactic I va ajunge la un salariu de bază de 3.470 lei, iar un institutor cu gradul I va putea avea un salariu de bază de până la 2.797 lei, scrie Profit.ro.

Un rector va avea un salariu de bază de maximum 9.605 lei, un decan de 8.345 lei, iar un şef de catedră de 7.889 lei.

Profesorii din învăţământul preuniversitar cu studii superioare şi grad didactic I vor avea salariile de bază între 1.975-3.470 lei, cei cu gradul II între 1.758-3.049 lei, iar cei cu definitivat vor porni de la 1.707 lei şi vor putea ajunge la 2.920 lei.

Pentru profesorii cu studii de scurtă durată, la vechime şi gradaţie maximă, salariul va fi până la 2.797 lei, iar pentru debutanţi va fi cuprins între 1.350-1.681 lei.

Pentru grad didactic I, salariul de bază al unui învăţător su studii superioare de lungă durată va fi cuprins între 1.758-2.797 lei.

O învăţătoare sau educatoare cu studii de nivel liceal şi gradul didactic I va porni cu saalriul de bază de la 1.320 lei şi va putea ajunge la 1.949 lei, în timp ce pentru debutanţi salariul va fi între 1.270-1.581 lei.

Un judecător sau procuror, cu peste 20 ani vechime şi gradaţie maximă, vor avea o indemnizaţie lunară de până la 8.665 lei, conform proiectului Ordonanţei de urgenţă privind salarizarea personalului din sistemul bugetar obtinut de Profit.ro. Un judecător sau procuror stagiar vor avea indemnizaţia lunară între 4.459-5.743 lei.

Judecătorul cu grad de judecătorie, procurorul cu grad de parchet de pe lângă judecătorie, judecătorul militar la tribunalul militar şi procuror militar la parchetul de pe lângă tribunalul militar cu vechime între 15-20 ani vor avea indemnizaţia lunară de până la 8.512 lei, cei cu vechime între 5-10 ani vor primi lunar între 7.190-8.057 lei, în timp ce magistraţii cu vechime până în 3 ani vor avea o indemnizaţie lunară între 4.459-5.743 lei, menţionează sursa citată.

Un expert criminalist gradul I va ajunge la un salariu de bază de 5.552 lei, un expert cu gradul II va câştiga maximum 5.103 lei, unul cu gradul III până la 4.122 lei, iar la gradul IV salariul de bază maxim va fi de 3.323 lei.

Judecătorii de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, de la curţile de apel, tribunale, tribunalele specializate şi judecătorii, procurorii de la parchetele de pe lângă aceste instanţe, membrii Consiliului Superior al Magistraturii, personalul de specialitate juridică asimilat magistraţilor, magistraţii-asistenţi de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, asistenţii judiciari, personalul auxiliar de specialitate, personalul de specialitate criminalistică şi personalul auxiliar de specialitate criminalistică din cadrul Institutului Naţional de Expertize Criminalistice şi al laboratoarelor de expertize criminalistice, ofiţerii şi agenţii de poliţie judiciară, precum şi specialiştii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie, Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism, personalul de probaţiune beneficiază şi de un spor pentru risc şi suprasolicitare neuropsihică de până la 25%, respectiv de un spor pentru păstrarea confidenţialităţii de până la 5%, aplicate la salariul de bază lunar, respectiv la indemnizaţia lunară de încadrare.

Un medic primar va porni de la un salariu de bază de 3.459 şi va ajunge până la 4.307 lei, iar un medic primar la urgenţe va ajunge la 4.819 lei, în timp ce unul de medicină legală va putea câştiga aproape 8.000 lei, potrivit proiectului de OUG obţinut de Profit.ro.

O asistentă medicală dintr-o unitate clinică va putea avea un salariu de bază de aproape 1.900 lei, în timp ce o asistentă la serviciile de urgenţă va câştiga un salariu de bază de 2.193 lei, iar o asistentă medicală sau un tehnician radiologie din unităţile de mediucină legală vor ajunge şi până la 3.843 lei salariu de bază.

Un medic rezident va porni de la un salariu de bază de 1.470 lei, dar în funcţie de vechime, gradţie I specialiatate poate ajunge la 5.099 lei.

Un manager general de spital va ajunge totodată la un salariu de bază de 6.420 lei, iar un director economic la 4.332 lei, mai notează profit.ro

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Cristian Boureanu a ajuns la poliție! Fostul politician este acuzat de agresiune sexuală
Bzi.ro
Gabriela Cristea e un car de nervi după vacanța din Italia! „Cerem despăgubiri dar…”
Fanatik.ro
Barem matematică la BAC 2025. Cum se rezolvau subiectele și la ce notă să te aștepți la bacalaureat 2025 după corectare
Capital.ro
Adio, mașină! Permisul de conducere se suspendă pentru 4 ani. Reguli extreme pentru șoferi în 2025
Playtech.ro
Insula exotică din Grecia care a devenit destinația preferată a românilor în 2025. Rivalizează cu Bora Bora, Maya Bay sau Seychelles
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Care sunt cele mai slabe smartphone-uri. Motivele pentru care nu ar trebui să le cumperi
wowbiz.ro
„Scoală-te tată, că nu mai pot...” Strigăte de jale la căpătâiul fiului lui Ionel Ganea, înainte ca micuțul să fie dus la groapă! Fostul fotbalist urlă de durere și nu se dezlipește de lângă sicriu
Spynews
Cea mai puternică lună plină a anului astăzi, 11 iunie 2025. Ce este indicat să faci pentru a-ți îmbunătăți viața
Spynews
Un alt jurnalist a fost împușcat de forțele de ordine din Los Angeles. Momentul a fost filmat: "Am fost o țintă ușoară" / VIDEO
Evz.ro
Gestul de Socola care i-a marcat viața lui Ion Iliescu. L-a sfidat pe Ceaușescu fără nicio reținere
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga i-a lăsat mască pe tanzanieni. Apariție spectaculoasă la plajă
kanald.ro
A murit Brian Wilson, co-fondatorul trupei The Beach Boys. Care este cauza decesului
Cancan.ro
Vladimir Putin e furios! Cine i-ar sabota submarinele din Marea Neagră. E trădare maximă în Rusia
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Am pierdut un geniu al muzicii. Toată lumea l-a adorat și îl plânge. Ultima notă a fost cântată cu grație
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu în sportul românesc. Fotbalistul de la Steaua s-a cuplat cu rebela tenisului românesc
stirilekanald.ro
Legătura dintre Donald Trump și pedofilul-finanțist Jeffrey Epstein. Elon Musk a aruncat internetul în aer cu un clip din ’92, după care și-a cerut scuze: "S-a ajuns prea departe"
Un șofer român de TIR a fost găsit mort în cabina camionului. Ce i s-a întâmplat înainte cu doar o zi de a se stinge: „Râdea și spunea că totul este în regulă”
MediaFlux
Pensia vine mai târziu pentru unii români în iunie. Cine sunt pensionarii afectați și de ce
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Scandal într-un mare oraș din România: Primarul îi cere demisia viceprimarului, coleg de partid