Ambulanţa înzăpezită în judeţul Buzău a reuşit să ajungă la copilul de patru luni UPDATE

Ambulanţa rămasă înzăpezită, vineri seară, în judeţul Buzău a ajuns la bebeluşul de patru luni cu febră şi la bărbatul de 68 de ani cu dispnee, transportându-i la spitalul din Râmnicu Sărat, unde bolnavii au fost preluaţi de medicii de gardă.
Romania TV
06 ian. 2017, 18:03
Ambulanţa înzăpezită în judeţul Buzău a reuşit să ajungă la copilul de patru luni UPDATE

UPDATE: Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Buzău, George Creţu, ambulanţa plecată cu două utilaje de deszăpezire a reuşit să ajungă la cei doi bolnavi pe care i-a preluat şi i-a adus la spital în jurul orei 21.45, după o intervenţie care a durat mai mult de două ore.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Buzău, George Creţu, a declarat că autosanitara, de la Serviciul Judeţean de Ambulanţă, fusese solicitată să intervină în localitatea Râmnicelu, aflată la aproximativ şapte kilometri de Râmnicu Sărat.

Ambulanţa era însoţită de o autofreză care curăţa drumul de zăpadă, însă la un moment dat din cauza troienelor salvarea nu a mai putut înainta.

În aceste condiţii, în zonă urmează să ajungă un utilaj de deszăpezire de la Drumuri Naţionale, astfel încât ambulanţa să îşi poată cotinua drumul şi să ajungă la cele două solicitări.

Codul portocaliu de viscol, care a intrat în vigoare vineri, la ora 02.00 şi a fost emis iniţial până la ora 18.00, a fost prelungit până la ora 23.00, pentru judeţele Călăraşi, Ialomiţa, Buzău, Brăila, Constanţa, Tulcea, Galaţi şi Vrancea.

În cele opt judeţe, viscolul va continua să fie puternic, rafalele vântului vor atinge şi temporar vor depăşi 70-85 de kilometri pe oră, reducând vizibilitatea sub 50 de metri şi troienind zăpada.

Citeşte şi Două autocare cu peste o sută de persoane, oprite de autorităţi în judeţul Buzău, DN 2 fiind închis

 

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
Cu o avere de 8 miliarde de dolari, prietenul lui Mircea Lucescu vrea să dea o lovitură uriașă în România. Afacerea de sute de milioane de euro în care vrea să investească
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins un mare artist prea devreme: A adus o lumină și un ritm care nu au putut fi niciodată înlocuite
Playtech.ro
Izolaţie apartament exterior, la final de 2025. Ai nevoie de autorizaţie?
Adevarul
„Mama ta a făcut-o!”. Limbaj suburban la Casa Albă la o întrebare despre locul stabilit pentru întâlnirea dintre Trump și Putin
wowbiz.ro
Durere fără margini la Curtea de Argeș. Femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni a fost înmormântată. Imaginile cu băiatul cel mare sunt sfâșietoare: „O aștepta să vină la școală…”
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Tânără de 19 ani l-a refuzat pe milionarul de 48 de ani
kanald.ro
Incendiu puternic la un cămin de bătrâni din Ilfov. O persoană a murit, iar zeci de vârstnici au fost evacuați de urgență
Cancan.ro
Câți bani primesc de la stat locatarii blocului din Rahova? Rămân fără case, după ce clădirea va fi demolată
iamsport.ro
Ion Țiriac l-a văzut pe David Popovici când era copil și a rămas marcat de ceea ce a urmat: 'L-am cunoscut din întâmplare'
MediaFlux
Românii care nu primesc pensie indiferent de vârstă. Cât trebuie să lucrezi de fapt pentru a beneficia de pensie de la stat
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025