Pericol pe şosele. Mii de şoferi fantomă circulă în România şi provoacă din ce în ce mai multe accidente grave

Între ianuarie 2015 și iulie lui 2016, Fondul de Protecție a Victimelor Străzii a deschis 1.380 de dosare de daună pentru vătămări corporale și decese, arată datele oficiale. Înseamnă că 1.380 de accidente grave au fost provocate de șoferi care conduceau mașini fără RCA. Numărul acestor cazuri este, de mai mulți ani, pe un trend de creștere care nu pare să se fi oprit nici în prima jumătate a acestui an.
Iulian Tudor
22 oct. 2016, 09:37
Pericol pe şosele. Mii de şoferi fantomă circulă în România şi provoacă din ce în ce mai multe accidente grave

În primul semestru al lui 2016, au fost deschise 480 de dosare pentru vătămări și decese, iar în anul 2015 în jur de 900, valori care arată că este foarte probabil ca la nivelul întregului an 2016 să se înregistreze mai multe dosare decât în 2015, scrie profit.ro.

De altfel, rezervele constituite de FPVS arată clar că se așteaptă o creștere a plăților comparativ cu anul trecut. La 30 iunie 2016, Fondul avea rezerve de aproape 94 de milioane de lei, mai mult decât în primele nouă luni din 2015, când erau doar 91 de milioane de lei.

Citeşte şi Ce amendă a primit un biciclist bucureştean care nu avea claxon

Pe lângă activitatea curentă, FPVS trebuie să gestioneze plata dosarelor mai vechi, încă nelichidate, majoritatea aflate pe rolul instanțelor de judecată. Este vorba, potrivit raportărilor Fondului, de încă 1.400 de dosare.

Pe lângă dosarele pentru vătămări și decese, Fondul a mai deschis, în prima jumătate a anului, și 325 de dosare pentru daune materiale. Efectiv, FPVS a plătit, în șase luni, circa 17 milioane de lei despăgubiri.

Sarcina Fondului pentru Protecția Victimelor Străzii, aceea de a despăgubi persoanele care au suferit daune materiale sau vătămări din vina unor șoferi fără RCA, devine din ce în ce mai grea în contextul actual.

Astra Asigurări și Carpatica Asig, ambele în faliment, erau doi dintre cei mai mari jucători de pe piața RCA. Dispariția lor lovește de două ori fondul: direct – prin faptul că cele două societăți falimentare nu mai cotizează – și indirect prin reducerea în timp a gradului de cuprindere în asigurare pentru automobilele care circulă în România.

Anul trecut, plățile efectuate de FPVS au depășit, în premieră, 40 de milioane de lei și au ajuns la 41,6 milioane de lei. În 2010, Fondul plătea doar puțin peste 6 milioane de lei. Media despăgubirii plătite a depășit 31.000 de lei.

FPVS este un fond alimentat de firmele de asigurare care vând RCA utilizat pentru despăgubirea celor vătămați de șoferi fără asigurare. Firmele care vând RCA contribuie cu 2% din primele brute subscrise pe acest segment.

Un proiect de lege propune desființarea FPVS, în actuala sa formă, și mutarea sa în cadrul unei noi instituții care ar urma să se numească Biroul Național al Asigurătorilor Auto din România și care va prelua și sarcinile Biroului Carte Verde precum și administrarea bazei de date CEDAM.

DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
INNA și Alexandra Stan, mai mult dezbrăcate pe scenă, la Amsterdam! Publicul a fost în extaz! – GALERIE FOTO / VIDEO
Fanatik.ro
Cuvintele pe care poți să le rostești ca să adormi mai ușor atunci când ești stresat. Îți pot elibera mintea și te ajută să te relaxezi
Capital.ro
Întoarcerea lui Traian Băsescu. Cutremur total pentru prezidențiale
Playtech.ro
Plaja sălbatică din Bulgaria care arată ca în Thailanda. Pustie, curată și aproape de graniță
DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Adevarul
Trecutul mai puțin cunoscut al lui George Simion. „Era poreclit «balamuc». Un om alunecos, lipsit de scrupule”
wowbiz.ro
Ionuț Dolănescu a făcut accident în urmă cu puțin timp! Încă o lovitură pentru familia Mariei Ciobanu, chiar în ziua înmormântării soțului său
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Gigi Becali, foc și pară la CNA. Lovitură pentru Realitatea
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Ultima oră! Ionuț Dolănescu a făcut accident! În ce stare se află artistul
Cancan.ro
E oficial, se întoarce iarna în România. Orașele în care ninge săptămâna viitoare, potrivit meteorologilor Accuweather
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Se taie 200 de lei de pe card. Decizie din 1 iulie pentru românii cu pensii sub 2.200 de lei
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
Doi părinți, tineri români, în vârstă de 19 și 23 de ani, au fost găsiți morți în casă, în Germania: "Au fost împreună în baie, mult timp". Au plecat la muncă în străinătate cu doar câteva zile înainte de tragedie
Primul sondaj pentru turul 2 al alegerilor prezidențiale. Ce procente au Nicușor Dan și George Simion: între ei e o diferență destul de mare
MediaFlux
Milioane de români au bani de luat de la stat. Sume enorme de pe vremea Marii privatizări
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Făgăduieli obligatorii pentru turul doi: ce-au uitat să promită Nicușor și Georgică înainte de marea finală