Primul român condamnat pentru terorism a fost eliberat condiţionat

Primul român condamnat pentru terorism a fost eliberat din închisoare. Este vorba despre Dragoș Ciupercescu, autorul atentatului cu grenadă din 2002, de la Liceul "Jean Monnet" din Capitală. Bărbatul a fost eliberat condiționat din penitenciar, în urma deciziei luate joi de magistrații Tribunalului Ilfov.
Iulian Tudor
16 dec. 2016, 06:36
Primul român condamnat pentru terorism a fost eliberat condiţionat

Judecătoria Seectorului 4 a respins inițial cererea de eliberare condiționată depusă de Dragoș Ciupercescu. Tribunalul Ilfov a admis însă contestația depusă și a decis că bărbatul să fie eliberat mai devreme din închisoare, potrivit Agerpres.

Dragoș Ciupercescu a fost condamnat, în februarie 2007, de Înalta Curte de Casație și Justiție la 18 ani de închisoare, fiind acuzat de furt calificat, rupere de sigilii, nerespectarea regimului armelor și munițiilor, nerespectarea regimului materiilor explozive, tentativă la infracțiunea de omor calificat, tentativă la infracțiunea de omor deosebit de grav, distrugere și acte de terorism.

Dragoș Ciupercescu a fost angajat al Ministerului Apărării Naționale, începând din 6 ianuarie 1997 până la 1 martie 1999, când i s-a desfăcut contractul de muncă.

În noaptea de 10 spre 11 august 2002, bărbatul a furat din depozitul de muniții al Unității Militare 01348 București șapte grenade de mână defensive, tip F1, zece focoase destinate acestui tip de muniție și 144 de cartușe calibrul 7,65 mm.

La 6 noiembrie 2002, Ciupercescu a detonat una din grenadele sustrase pe trotuarul din fața Liceului Jean Monnet din Capitală. Cinci elevi au fost răniți, iar alte bunuri au fost distruse.

Seria actelor de terorism nu s-a oprit aici. La 14 martie 2003, Ciupercescu a plasat o altă grenadă pe o alee din Parcul Cișmigiu și a cerut bani autorităților pentru a nu o detona. Bărbatul a fost arestat la 24 martie 2003, iar șapte luni mai târziu a fost trimis în judecată de procurorii militari.

DailyBusiness
Chongqing, „orașul 8D” din China, noua destinație preferată de turiștii străini
Spynews
Gina Chirilă, mesaj emoționant de ziua ei de naștere! Bogdan Vlădău i-a făcut o urare publică: ”Am trecut prin foc”
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Orașul din Europa care a fost invadat de șobolani uriași. Unele rozătoare au mărimea unei pisici
Capital.ro
Guvernul îi limitează pe pensionari. Accesul total la bani, interzis: Va da lege. Vine partea nasoală
Playtech.ro
Pacienții neasigurați care vor avea acces în continuare la toate serviciile medicale decontate de CNAS, fără plata contribuției la sănătate
Adevarul
Cât de mici ar ajunge pensiile magistraților dacă se aplică reforma pensiilor speciale
wowbiz.ro
Detaliul observat pe crucea lui Ion Iliescu! Lipsa de pe simbolul funerar face lumină în tot ceea ce s-a speculat despre fostul președinte al României
Evz.ro
Gigi Becali le-a închis gura tuturor cu ultima apariție. Cum s-a afișat în fața bisericii din Pipera
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, imagini hot în plină vară! Fosta iubită a lui Grigor Dimitrov s-a afişat în costum de baie
kanald.ro
A murit un jurnalist de legendă! Acesta s-a stins din viață la 68 de ani
Cancan.ro
Mirabela Grădinaru, umilită de o cântăreață: 'E o 😲'
iamsport.ro
Aflată în plin proces cu Dennis Man, Anamaria Prodan a reacționat după ce jucătorul s-a înțeles cu PSV
StirileBZI
Milioane de români vizați! Aceasta este decizia Guvernului privind Pilonul II de pensii
stirilekanald.ro
Un avion s-a prăbușit într-o curte, în Arad. Doi oameni au murit
Horoscop Rune pentru saptamana 9 august 2025 – 15 august 2025, cu maestrul Vechersky. Doua zodii au protectie astrala, nimic rau nu le poate atinge, trei zodii dau lovitura, castiga pe toate planurile