Regele motorinei de contrabandă, Radu Nemeş, a fost EXTRĂDAT din SUA

Radu Nemeş, cercetat în dosarul de evaziune fiscală de peste 15 milioane de euro, alături de soţia sa Diana Nemeş, de Sorin Blejnar şi de Codruţ Marta, a fost extrădat din SUA, acesta fiind dus, joi, la Curtea de Apel Bucureşti.
Romania TV
15 mai 2014, 06:11
Regele motorinei de contrabandă, Radu Nemeş, a fost EXTRĂDAT din SUA

De la Aeroportul „Henri Coandă”, Radu Nemeş a fost dus la Curtea de Apel Bucureşti, în faţa unui judecător de drepturi şi libertăţi, care să confirme mandatul de arestare în lipsă emis pe numele acestuia în iulie 2012.

Radu Nemeş este acuzat de evaziune fiscală în valoare de 72 de milioane de dolari şi are un mandat de arestare pe numele său. Totodată, este considerat omul cheie în dosarele lui Sorin Blejnar, Codruţ Marta şi Elan Schwartzenberg.

La începutul acestei săptămâni, Diana Nemeş, soţia acestuia, cercetată penal în acelaşi dosar de evaziune al lui Codruţ Marta, a fost adusă la sediul Direcţiei Naţionale Anticorupţie, pentru a fi audiată de procurori.

Ea a fost adusă miercurea trecută în România şi a fost de acord cu extrădarea din SUA. Soţii Nemeş au fost prinşi în localitatea Yelm, statul Washington, Statele Unite ale Americii.

Diana Nemeş, ARESTATĂ pentru complicitate la evaziune în dosarul MOTORINA

Diana şi Radu Nemeş au fost daţi în urmărire internaţională la data de 26 iulie 2012, în baza mandatelor de arestare preventivă emise de Curtea de Apel Bucureşti, pentru comiterea infracţiunilor de evaziune fiscală şi sprijinire a unui grup infracţional organizat.

La 10 iulie 2012, procurorii DNA au reţinut mai multe multe persoane, printre care Viorel Comăniţă – fostul şef al Autorităţii Naţionale a Vămilor şi Florin Dan Secăreanu – fostul şef al DGIPI Constanţa, într-un dosar de evaziune fiscală în care mai sunt anchetaţi soţii Nemeş şi Codruţ Marta – fostul şef de cabinet al lui Sorin Blejnar.

Potrivit anchetatorilor, aceştia fac parte dintr-o grupare infracţională, care a pus la punct un amplu mecanism evazionist ce vizează sustragerea de la plata accizelor aferente a peste 33.000 de tone de motorină care au fost comercializate pe piaţa internă sub denumirea unor produse petroliere inferioare.

În această modalitate, potrivit DNA, bugetul de stat a fost prejudiciat cu peste 15,2 milioane euro, reprezentând accize şi TVA neachitate.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Destinația de vacanță în care a ajuns Gabi Tamaș, după filmările de la Survivor România. Fostul Faimos s-a bucurat de timpul liber
Capital.ro
Banii pe care proprietarii trebuie să îi plătească la bloc. Mulți nu știu unde se duc banii din fondul de rulment și fondul de reparații. În ce scopuri sunt folosiți
Playtech.ro
Cât costă o noapte de cazare în hotelul Simonei Halep din Mamaia. Preţurile pentru 1 mai 2026 nu sunt deloc mici
Adevarul
„James Bond” din viața reală? Povestea bărbatului care ar fi lucrat pentru servicii secrete și l-a întâlnit pe Stalin
wowbiz.ro
EXCLUSIV | „Lucrurile erau deja împărțite!” Ce s-a întâmplat, de fapt, între Valentin Sanfira și Codruța Filip înainte de divorț. Dezvăluirile avocatului Adrian Cuculis
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Femeia de 45 de intrată în comă după un lifting facial s-a stins din viață
iamsport.ro
Mircea Lucescu a vrut să-l transfere la Dinamo, dar Securitatea a blocat mutarea: ”Am aflat după 10 ani!”
MediaFlux
Se recomandă cetățenilor să facă rezerve în casă. Bani cash în caz de colaps digital
stirilekanald.ro
De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR