Studiu: Castelul Bran valorează 150 de milioane de dolari

Castelul Bran costă 150 de milioane de dolari, arată un studiu de evaluare făcut după ce jurnaliştii americani au vrut să afle cât valorează imobilele „deţinute” de personajele din filmele de ficţiune.
Romania TV
29 apr. 2017, 17:03
Studiu: Castelul Bran valorează 150 de milioane de dolari

Castelul Bran din Braşov, care este în prezent deţinut de familia regală, a fost evaluat de compania braşoveană Transylvanian Properties la 150 de milioane de dolari, anunţă CNN, care studiază cât costă vilele sau castelele personajelor de ficţiune ale diverselor opere literare.

Potrivit televiziunii americane, cea care a comandat raportul de evaluare, Castelul Bran, care a inspirat personalul Dracula al lui Bram Stoker, este cel mai scump imobil de acest fel, chiar dacă nu există dovezi că Vlad Ţepeş, domnitorul care a stat la baza romanului care a făcut furori printre iubitorii genului, a locuit aici, notează Buna Ziua Brașov.

Celelalte proprietăţi evaluate la solicitarea celor de la CNN sunt vila lui Gatsby (The Great Gatsby) – 25 de milioane de dolari, Spaso House („Maestrul şi Margareta”), reşedinţa ambasadorului USA în Moscova – 120 de milioane de dolari, casa din Baker Street a lui Sherlock Holmes – 5 milioane de dolari, casa din „Un veac de singurătate” a lui Gabriel Garcia Marquez – 350.000 de dolari, casa din Nairobi care a fost inspiraţia scriitoarei Karen Blixen pentru „Out of Africa”, fiind evaluată, la rândul său, la 7 milioane de dolari, scrie libertatea.

DailyBusiness
Evaluare Națională. Luni, 23 iunie, peste 159.000 de elevi de clasa a VIII-a susțin proba scrisă la limba și literatura română
Spynews
Vedetele, hărțuite de fani obsedați. Mara Bănică și Cornel Păsat au povestit experiențele care i-au marcat: „Mi-a urmărit copilul”, „A apărut goală în fața mea”
Bzi.ro
Andreea Esca, cu un decolteu amețitor pe covorul roșu la TIFF! Știrista de la PRO TV a făcut furori!
Fanatik.ro
Barem limba română Evaluare Națională 2025. Cum se rezolvau subiectele și ce notă poți obține. Update
Capital.ro
Taxă pentru mii de pensionari din România. Se va plăti obligatoriu: Trebuie să se înțeleagă...
Playtech.ro
Subiecte Evaluarea Națională 2025 la Limba română. Ce au avut elevii de rezolvat
DailyBusiness
Pescobar umblă cu caracatița vopsită prin Londra. Britanicii s-au arătat dezgustați de preparatele afaceristului: „Prima mușcătură a fost îngrozitoare. Are un gust oribil”
Adevarul
China dezvoltă prima tehnologie de război electronic cu 6G: Sistemul ar fi capabil să anihileze radarele avioanelor F-35 în câteva secunde
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Evaluare Națională 2025. Ce subiecte au primit elevii la Limba și Literatura Română 
Spynews
Nu e doar frumoasă, e și gospodină! Rețeta Ramonei de la Neatza de salată de vinete / VIDEO 
Evz.ro
Scumpiri pe litoralul românesc. Noile prețuri au intrat în vigoare
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
kanald.ro
Tradiții și obiceiuri de Sânziene 2025: Ce trebuie să facă fetele nemăritate pentru a afla când se căsătoresc
Cancan.ro
BREAKING! Mihai Leu a intrat în comă. Greșeala care i-ar putea fi fatală 🥺
Playsport.ro
Mihai Leu, în comă indusă după o operație dificilă. Fostul mare pilot e...
Capital.ro
Programul Guvernului Bolojan. Decizie pentru români. TAXELE care se introduc în România
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani. Imaginile cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu au devenit virale
stirilekanald.ro
Pe Notino.ro, Summer Black Friday 2025 vine cu reduceri de până la 33%
Subiecte română Evaluare Națională 2025. Ce le-a picat elevilor de clasa a VIII-a. Cerințe din „Toate pânzele sus” şi „Spre Polul Sud”, de Emil Racoviţă. Update
MediaFlux
IRAN a atacat o ȚARĂ EUROPEANĂ! Vizată a fost capitala
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cea mai mică stațiune din Spania, atât de îndrăgită de turiști, se prăbușește: care este motivul?