Tolea Ciumac, arestat preventiv într-un dosar de contrabandă cu ţigări

Tolea Ciumac este acuzat de anchetatori de contrabandă cu ţigări în valoarea de mai multe milioane de euro şi constituirea de grup infracţional.
Romania TV
27 oct. 2017, 15:07
Tolea Ciumac, arestat preventiv într-un dosar de contrabandă cu ţigări

UPDATE: Şapte persoane, între care şi sportivul Tolea Ciumac, au fost arestate preventiv, vineri seara, într-un dosar de trafic cu ţigări de contrabandă. Decizia Tribunalului Bacău nu este definitivă.

Cele şapte persoane, între care şi Tolea Ciumac au fost reţinute de către procurorii DIICOT Bacău într-un dosar de trafic cu ţigări de contrabandă, iar ulterior magistraţii Tribunalului Bacău au decis arestarea lor preventivă.

Decizia nu este definitivă şi poate fi atacată la instanţa superioară.

Alături de Tomac, au mai fost arestaţi preventiv Niculae Iordache, Dan Miron, Vasile Plăcintă, Ionel Pavel, Tudorel Păun Petre şi Valentin Stan pentru constituire a unui grup infracţional organizat şi contrabandă. Alte 12 persoane au fost puse sub control judiciar în acest caz.

DIICOT a reuşit să îl captureze pe Tolea Ciumac după o serie de percheziţii în Bucureşti şi în alte cinci judeţe. Sportivul a fost săltat din locuinţa sa din Capitală şi dus la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bacău.

Conform procurorilor, Tolea Ciumac, dar şi alte 10 persoane ar fi consituit un grup infracţional care se ocupa cu contrabanda cu ţigări. În urma descinderilor la locuinţele acestora şi în mai multe depozite au fost găsite cantităţi mari de ţigări şi sume de bani obţinute din vânzarea ilegală a acestora.

Anchetatorii susţin că prejudiciul este de câteva milioane de euro, iar după audieri se va decide dacă suspecţii vor fi sau nu arestaţi preventiv.

„S-a reţinut că membrii grupărilor infracţionale au creat o veritabilă reţea de distribuţie a ţigaretelor provenind din contrabandă, structurată pe 3 paliere, în funcţie de rolurile pe care aceştia le-au avut în cadrul grupării”, arată DIICOT.

Joi, procurorii DIICOT împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul Brigăziilor de Combatere a Criminalităţii Organizate Bacău, Braşov, Galaţi, Bucureşti şi a Structurilor de Combatere a Criminalităţii Organizate Călăraşi şi Teleorman au făcut 56 de percheziţii domiciliare, în judeţele Bacău, Ilfov, Covasna, Vrancea, Călăraşi, Teleorman, Dâmboviţa şi în Capitală. Cu această ocazie, au ridicat aproximativ 600.000 pachete ţigări, 280 kilograme ţigarete vrac, aproape 250.000 lei, aproape 50.000 de euro şi 100 lire.

DailyBusiness
Bolojan schimbă regulile pentru pensionarea anticipată. Pachetul 3 de măsuri include noi restricții
Spynews
Este oficial! Dorian Popa s-a căsătorit în Maldive! Mama cântărețului, primele declarații, în exclusivitate! Andreea nu a știut nimic despre nuntă
Fanatik.ro
Afacerea IT cu iz de spionaj: omul care a cumpărat acțiuni de la Nicușor Dan, achitat în dosarul de 40 de milioane de euro
Capital.ro
Tragedie în lumea muzicii românești. Direcția 5 e în doliu. S-a stins membrul formației: Am fost împreună 30 de ani. Îți mulțumim din suflet!
Playtech.ro
Mi-ar place vs mi-ar plăcea. Care este forma corectă, de fapt?
Adevarul
Cum a ajuns comisarul european pentru agricultură să lucreze la o stână din România: „Trebuia să mulgem oile dimineața, să producem brânza”
wowbiz.ro
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Economica.net
Mini-Dacia! Anunţ oficial despre noul "Lăstun Hipster" (FOTO interior/exterior)
Prosport.ro
FOTO. Ce a pățit „cea mai frumoasă femeie din lume”
kanald.ro
Vești bune! Mamele și veteranii ar putea fi scutiți de plata contribuției la sănătate
Cancan.ro
Piedone a spus adevărul: Care este singurul parizer sănătos din comerț, de fapt, potrivit fostului șef ANPC
iamsport.ro
Remember. Un sfert de secol de la ziua în care Michael Schumacher a repus Ferrari pe tronul Formulei 1
MediaFlux
Soluția ANRE pentru prețuri mai mici la energie. Cum ar putea fi calculate facturile
stirilekanald.ro
ALERTĂ! Centrala nucleară, lovită de o dronă ucraineană
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar