Vânzările de maşini electrice şi hibride s-au dublat în România, în primele 8 luni ale anului

Românii au cumpărat, în primele opt luni ale anului, 571 de mașini hibride și electrice 100%, volum dublu față de aceeași perioadă din 2015, arată statistica Asociației Producătorilor și Importatorilor de Autoturisme (APIA), consultată de Agerpres.
Iulian Tudor
18 sept. 2016, 09:25
Vânzările de maşini electrice şi hibride s-au dublat în România, în primele 8 luni ale anului

În perioada ianuarie — august, vânzările de autovehicule ecologice au reprezentat echivalentul a 0,8% din totalul autoturismelor noi comercializate la nivel național, în creștere de la 0,4%, comparativ cu datele consemnate în primele 8 luni din anul anterior.

De la începutul anului și până în 31 august au fost comercializate 571 de mașini electrice 100% și hibride, mai mult cu 109,2% față de intervalul ianuarie — august 2015, când se consemnaseră 271 de unități din această categorie.

Statistica APIA arată că, numai la nivelul lunii august, s-au vândut 169 de mașini ecologice, în creștere cu 77,9%, în comparație cu luna precedentă, când s-au înregistrat 95 de unități.

În topul celor mai comercializate mărci auto ‘verzi’, din ianuarie până în august, primul loc este ocupat, în continuare, de Toyota, cu 391 de unități (+118,4% față de primele 8 luni din 2015), urmată de Lexus (105 unități, +238,7%), BMW (23 unități, față de niciun exemplar vândut în perioada ianuarie — august 2015) și Land Rover (11 unități,—26,7%).

Datele APIA relevă că, pe întreg anul 2015, numărul autovehiculelor electrice și hibride noi vândute în România a fost de 495 de unități, mai mult decât dublu (110%), comparativ cu anul 2014, când au fost comercializate 236 de unități.

La nivel general, producția națională de autovehicule a înregistrat un total de 240.005 unități, în primele opt luni din acest an, în scădere cu 6,5%, față de același interval din 2015, în timp ce vânzările s-au încadrat pe un trend ascendent, până la 87.447 unități (+16,1%).

În august, volumul vânzărilor de autovehicule a fost de 11.578 de unități, mai mare cu circa 25% față de luna similară a anului trecut, iar autoturismele au contribuit cu un plus de 14,8%, respectiv 9.324 exemplare.

Potrivit APIA, în ceea ce privește raportul persoană fizică/persoană juridică, principalul motor al vânzărilor pe segmentul de autoturisme îl reprezintă categoria persoanelor juridice, cu o pondere de 70% din total.

Pe de altă parte, în funcție de tipul de combustibil, autoturismele diesel au ajuns la o pondere în total piață de 48,3%, în primele opt luni din acest an, față de aceeași perioadă din anul anterior, când procentajul era de 54%.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Zodiile care dau lovitura până pe 21 iunie. Patru nativi au noroc în viață și în plan financiar
Capital.ro
Se dau banii de taxe înapoi! Băncile trebuie să returneze banii. Peste 100.000 de clienți sunt vizați
Playtech.ro
Județul din România cu fenomene geologice unice în lume. Cei care ajung aici spun că peisajul nu pare de pe Pământ
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Donald Trump, anunț de ultimă oră. Ayatollahul Khamenei este o țintă ușoară. Update
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Ies la lumină noi detalii din ancheta crimei din Lipănești. De câte ori a apelat tânăra ucisă cu toporul la ajutorul autorităților
Cancan.ro
BREAKING | Delia Gaspar a murit într-un accident rutier cumplit, la doar 34 de ani 😢
Playsport.ro
Insula din România știută de puțini: locul ascuns cu cai sălbatici, cândva cuib al infractorilor, azi paradis uitat
Capital.ro
Taxă obligatorie în România. Șoferii care achită până la 5.315 lei. Decizia se aplică de la 1 iulie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Ajutoare pe card pentru 3,5 milioane de gospodării. Anunț oficial de la Ministerul Energiei
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Mugur Isărescu are probleme în afacerile familiei