De ce e bine să mai şi plângem

Cercetătorii de la Universitatea din Minnesota, SUA, au observat că plânsul a schimbat dispoziţia în bine la aproximativ 88% din persoanele care au participat la un studiu. De asemenea, lacrimile au avut proprietatea de a grăbi vindecarea unor boli, dar şi de a întări sistemul imunitar.
Romania TV
11 nov. 2012, 19:32
De ce e bine să mai şi plângem

Ne simţim mai bine după ce plângem, este de părere omul de ştiinţă William Frey, deoarece în acest fel ne putem descărca de emoţii şi de starea tensionantă.

„Substanţele chimice care se dezvoltă în timpul stresului pot fi înlăturate prin lacrimi. Atunci când stresul nu este eliberat, se poate favoriza creşterea riscului de infarct şi de degradare cerebrală”, a spus William Frey.

Lacrimile conţin un hormon numit prolactină, care ajută la reducerea sentimentelor provocate de stres şi la îmbunătăţirea sistemului imunitar.

DailyBusiness
Ce mai poți să cumperi de 100 de lei în România anului 2025. Prețurile au crescut considerabil în ultimii ani
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
Cel mai mare sportiv român din istorie. Topul în care Gheorghe Hagi e pe 2, iar David Popovici abia al 5-lea. Sondaj național FANATIK / Inscop
Capital.ro
Reguli la bloc 2025 pentru proprietarii de apartamente. Nimeni nu poate obliga locatarii să plătească
Playtech.ro
După câți ani trebuie schimbată centrala termică. Semnele care arată că e timpul pentru una nouă
Adevarul
Consultant: România are rețeta perfectă să dea afară din țară marile companii străine. „Ce au în comun Bosch, Amazon și Carrefour”
wowbiz.ro
„25 de morți” pe Aeroportul Cluj. Este știrea momentului
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Incendiu la un azil de bătrâni! Cel puțin 11 persoane au MURIT
iamsport.ro
Imaginea legendară a lui Ienei, spulberată în bucăți: ”El nu a fost niciodată un mare tactician”
MediaFlux
Oferte avantajoase la energie de Black Friday 2025. Sfatul șefului ANRE pentru consumatorii români
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai