14 bărbaţi au fost reţinuţi de poliţiştii din Constanţa, după ce au furat combustibil din navele care tranzitează Dunărea

Paisprezece bărbaţi au fost reţinuţi de poliţiştii constănţeni, fiind suspectaţi că au furat peste şapte tone de combustibil din navele care tranzitează Dunărea. În urma mai multor percheziţii, poliţiştii au confiscat, pe lângă cantitatea de combustibil, două autoutilitare şi două ambarcaţiuni.
Alina Costache
18 iun. 2018, 15:13
14 bărbaţi au fost reţinuţi de poliţiştii din Constanţa, după ce au furat combustibil din navele care tranzitează Dunărea

Potrivit Inspectoratului de Poliţie Constanţa, săptămâna trecută, poliţiştii Secţiei Regionale de Poliţie Transporturi Constanţa au prins în flagrant delict şapte bărbaţi cu vârste cuprinse între 20 şi 45 de ani, în apropierea localităţii Giurgeni din judeţul Ialomiţa, în timp ce sustrăgeau 3.520 de litri de produs petrolier, din tancurile de consum ale navelor care tranzitează Dunărea.

De asemenea, în urma a şapte percheziţii făcute în judeţele Constanţa şi Teleorman, într-un dosar penal care viza presupuse infracţiuni de delapidare, tăinuire şi furt calificat, poliţiştii au descoperit şi ridicat două autoutilitare, două ambarcaţiuni, două motoare de ambarcaţiune, un tractor, o remorcă auto, 3.740 de litri de motorină navală, 420 de euro şi 2.700 de lei. Valoarea totală a bunurilor descoperite este de aproape 125.000 de lei.

De asemenea, în 15 iunie, zece bărbaţi au fost reţinuţi pentru 24 de ore, iar la data de 16 iunie, instanţa de judecată a emis mandate de arestare preventivă pentru 30 de zile pe numele a trei dintre aceştia, pe numele altor şapte persoane fiind dispusă măsura controlului judiciar pentru 60 de zile.

Două zile mai târziu, în cadrul aceluiaşi dosar penal, poliţiştii Secţiei Regionale de Poliţie Transporturi Constanţa au făcut un control la bordul unei nave, fiind descoperită o instalaţie confecţionată artizanal. Aceasta era folosită de personalul ambarcat – patru bărbaţi cu vârste cuprinse între 26 şi 51 de ani – la sustragerea de motorină din tancurile destinate transportului produselor petroliere.

În aceeaşi zi, cei patru bărbaţi au fost reţinuţi pentru 24 de ore, urmând să fie duşi în instanţă cu propunere de arestare preventivă.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Mihaela și Dani Stoian, fiul lui Florin Salam, se căsătoresc astăzi! Informații în timp real despre nunta anului 2026
Fanatik.ro
Un parior a pus peste 700.000 de euro pe un meci de la Roland Garros. Șocul uriaș trăit în urma rezultatului partidei
Capital.ro
Ce se întâmplă cu dosarul lui Călin Georgescu. Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a decis
Playtech.ro
Contractele part-time scapă de supraimpozitare. Ce se schimbă pentru angajați și firme din 2027
Adevarul
„Medicamentul” din farfurie gătit în numai 40 de minute și cu un gust incredibil. Secretele „bucătăriei săracului”
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Copilaș de trei ani, din Botoșani, găsit rătăcind dezbrăcat pe străzi. Băiețelul a fost recuperat de părinți
iamsport.ro
Bombă! 'Asta arată că Gică Popescu nu este adevăratul proprietar al Farului. Știți ce mi-au zis machidonii de pe lângă echipă?'
MediaFlux
Un furnizor de energie din România a rămas fără licență pentru prima dată în istorie! Anunț pentru zeci de mii de clienți
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți