21 de persoane au murit de frig la sfârşitul săptămânii trecute în Polonia

Douăzeci și una de persoane au murit de frig la sfârșitul săptămânii trecute în Polonia, unde în unele regiuni s-au înregistrat temperaturi de -20 de grade Celsius, a indicat luni Centrul guvernamental pentru securitate națională (RCB), preluat de AFP.
Romania TV
04 ian. 2016, 12:00
21 de persoane au murit de frig la sfârşitul săptămânii trecute în Polonia

„12 oameni au murit în ultimele 24 de ore și alte nouă victime s-au înregistrat cu o zi înainte”, a declarat pentru AFP Bozena Wysocka, purtătoarea de cuvânt al RCB.

Aceste decese urcă la 39 numărul persoanelor care au murit de frig începând cu 1 noiembrie, a adăugat ea.

De asemenea, în masivul Tatra, aflat la granița dintre Slovacia și Polonia, 14 de persoane au murit de la Crăciun, majoritatea după ce au alunecat pe porțiuni fără prea multă zăpadă, dar înghetațe.

În această iarnă, la fel ca anul trecut, valul de frig a sosit foarte târziu, dar brusc, în Polonia, unde până săptămâna trecută temperaturile au fost extrem de ridicate pentru acest anotimp.

Iarna trecută — de asemenea neobișnuit de blândă — circa 77 de persoane au murit de hipotermie în Polonia, dintr-o populație de 38 de milioane de locuitori.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Produsul lansat de Gabi Tamaș! Fostul fotbalist vrea să dea lovitura cu o nouă afacere chiar înainte de sărbători
Capital.ro
S-a stins un poet irepetabil al României. Cuvintele i-au fost flori care nu se ofilesc niciodată: Viaţa asta trece îngrozitor de repede
Playtech.ro
Motivul pentru care italienii pun un gălbenuș de ou în cafea. Se numeşte „cafeaua ţărănească” şi este un deliciu
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Anunțul ANAF privind plata taxelor. Cine trebuie să achite și câți români au făcut asigurare de sănătate DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul