22 de milioane de euro de la IFC pentru IMM-urile femeilor – antreprenor

Garanti Bank, cotată între primele 15 după mărimea activelor din România, va acorda finanțări în valoare de 22,5 milioane de euro companiilor mici şi mijlocii şi în special celor deţinute sau administrate de către femei. Banii au fost obţinuţi în urma împrumutului de la International Finance Corporation (IFC), o subsidiară a World Bank Group.
Adrian N. Ionescu
23 feb. 2012, 12:11
22 de milioane de euro de la IFC pentru IMM-urile femeilor - antreprenor

„Parteneriatul cu Garanti Bank reprezintă primul împrumut acordat de IFC pentru a veni în special în sprijinul companiilor conduse de femei antreprenor în UE, Asia Centrală, Orientul Mijlociu şi Africa de Nord“, spune un comunicat al Garanti Bank.

Banca turcă nu abordează pentru prima oară nişa de piaţă a femeilor antreprenor din România, în număr de peste 500.000 potrivit statisticilor proprii. După ce a lansat un pachet de finanţare special dedicat acestei clientele, a a atras în portofoliul său 1.400 de companii care au femei acţionari ţi a dat împrumuturi de 9 milioane de euro către 120 de IMM-uri deținute de către femei, din Bucureşti, Craiova, Covasna, Iaşi şi Galaţi.

Garanti Bank este în România din 1998, are peste 240.000 de clienţi, dintre care 15.000 de companii mici şi medii şi o rețea de 77 de agenții. Garanti Group România a înregistrat un profit net consolidat de 8,3 milioane de euro în 2011. Garanti Bank a înregistrat o creștere a activelor de până la 1,45 miliarde de euro, ceea ce îi asigură o cotă de piaţă de puţin peste 2%.

 

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Fanii români iau cu asalt Piaţa Taksim înainte de baraj! Turcii au impus restricţii dure în Fan Zone: nu se vinde alcool
Capital.ro
Asociația de proprietari te obligă. Fiecare proprietar trebuie să semnează acest document
Playtech.ro
Care este pluralul corect al cuvântului „spam”. Cei mai mulţi folosesc forma greşită
Adevarul
Momentul în care Melania Trump apare însoțită de un robot umanoid la Casa Albă. „Este înfricoșător”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Gică Hagi e contestat: ”Nu merită să devină selecționerul României. E o pierdere de timp”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj