24 de morţi într-o alunecare de teren în Kârgâzstan

O alunecare de teren a provocat sâmbătă dimineața moartea a 24 de persoane, printre care nouă copii, într-un sat din Kârgâzstan, a anunțat Ministerul Situațiilor de Urgență din acest stat, relatează AFP.
Iulian Tudor
29 apr. 2017, 12:30
24 de morţi într-o alunecare de teren în Kârgâzstan

„24 de cetățeni din Kârgâzstan în total, printre care nouă copii, au murit în alunecarea de teren din sudul țării”, a declarat purtătoarea de cuvânt a ministerului, Elmira Șeripova.

Potrivit sursei citate, un efectiv de 266 de salvatori, printre care medici și militari, se află la fața locului.

Alunecarea de teren a lovit satul Ayu, din regiunea Oș (sud), în jurul orei locale 06.40 (00.40 GMT), acoperind șase case cu locatarii în interior, a precizat ministerul într-un comunicat.

Ministrul situațiilor de urgență Kubatbek Boronov s-a deplasat la fața locului din ordinul președintelui Almazbek Atambaev, potrivit unui comunicat postat pe site-ul de internet al președinției.

Ministrul Boronov va organiza evacuarea celor 40 de familii care trăiesc în zona afectată de catastrofă și le va instala în corturi, din cauza riscurilor unor noi alunecări de teren.

Un responsabil din district, Alișer Bakișev, a declarat pentru media locale că locuitorii satului au primit în luna martie un ordin de evacuare din partea Ministerului pentru Situații de Urgență din cauza riscurilor de alunecări de teren și că 34 de familii și-au părăsit în total casele, dar unele dintre ele au revenit între timp.

Avalanșele și alunecările de teren sunt frecvente în Kârgâstan, al cărui teritoriu este în proporție de 95% muntos. În aprilie 2004, o alunecare de teren a provocat moartea a 33 de persoane în regiunea Oș, după ce o altă alunecare în toamna anului precedent s-a soldat cu moartea a circa 40 de persoane, tot în sudul țării.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
Câți bani câștigă un jucător de tenis de masă!? Cea mai bine cotată româncă, dezvăluiri incredibile. „O diferență foarte mare, nici nu se compară!”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins un mare artist prea devreme: A adus o lumină și un ritm care nu au putut fi niciodată înlocuite
Playtech.ro
Dreptul fraţilor la moştenire când defunctul nu are copii. Ce spune Codul Civil
Adevarul
Manevră criminală pe DN17: accident evitat la secundă după o depășire inconștientă. Ce sancțiune a primit șoferul
wowbiz.ro
Durere fără margini la Curtea de Argeș. Femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni a fost înmormântată. Imaginile cu băiatul cel mare sunt sfâșietoare: „O aștepta să vină la școală…”
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
Imaginile cu legendara femeie din ring, considerate „prea hot pentru internet”
kanald.ro
Tragedie în Piatra Craiului! O femeie de 29 de ani a murit după ce a căzut 300 de metri de pe un versant abrupt
Cancan.ro
Ce posta Vasilica Enache înainte să fie ucisă în Rahova! Mesajul premonitoriu: 'Când murim…'
iamsport.ro
Dorinel Munteanu a desemnat o candidată-surpriză la câștigarea SuperLigii: ”Se bate pentru campionat!”
MediaFlux
Inedit! S-a lansat aplicația care îți poate citi cartea de identitate de la distanță
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025