40 de ani de la accidentul aviatic din Anzi. 16 pasageri au supravieţuit mâncând cadavrele colegilor

40 de ani de la tragicul accident aviatic în care a fost implicată echipa de rugby a Uruguayului. Atât s-au împlinit de când un avion s-a prăbuşit în Munţii Anzi. 16 dintre cei 45 de pasageri au supravieţuit miraculos prăbuşirii. Ei au fost nevoiţi atunci să mănânce cadavrele celorlaţi colegi. Pentru a comemora evenimentul, ei au jucat acum un meci simbolic.
Romania TV
14 oct. 2012, 14:01
40 de ani de la accidentul aviatic din Anzi. 16 pasageri au supravieţuit mâncând cadavrele colegilor

Cei 16 norocoşi şi-au sărbătorit supravieţuirea cu ceea ce ştiu ei cel mai bine: cu mingea în mână. Meciul s-a disputat pe un teren din Santiago, capitala statului Chile.

„Mă gândesc că acum 40 de ani, la această oră, noi eram acolo când avionul se prăbuşea, iar acum nu pot sta aici fără să vorbesc despre asta cu oamenii pe care i-am vizitat. Ei simt ceva special pentru noi mai ales că facem parte dintr-o echip de rugby. Acum se află aici o delegaţie cu 200 de oameni şi este important, nu pentru că se împlinesc 40 de ani, ci pentru că aceşti 200 de oameni sunt alături de noi în fiecare an”, povesteşte Daniel Fernandez. 

La meci a fost prezent şi ministrul Apărării din Chile.

„Cred că este o întâlnire tradiţională şi trebuie să o menţinem pentru mulţi ani de acum încolo şi mai cred că este bine ce am făcut astăzi. Este o zi a reflecţiei, o zi a reflecţiei asupra vieţii aşa cum aceasta continuă. Asta este cel mai important”, a spus un alt supravieţuitor, Carlos Miguel Paez.

Pe 13 octombrie 1972, un avion care avea la bord echipa de rugby a Uruguayului s-a prăbuşit în Anzi, la graniţa dintre Chile şi Argentina. Doar 16 dintre cei 45 de pasageri au supravieţuit. Pentru a se salva, au fost nevoiţi să se hrănească cu resturi din cadavrele celorlalţi pasageri în cele 72 de zile petrecute în sălbăticia munţilor. Momentele lor de groază au ajuns imediat în paginile cărţii „Povestea supravieţuitorilor din Anzi” şi în cadrele unui film de la Hollywood.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Gabriela Cristea a slăbit enorm! Cum arată acum! Are picioare de model
Fanatik.ro
Groenlanda e doar vârful iceberg-ului! Două românce din Danemarca relatează ce temeri au oamenii, dincolo de ”furia lui Trump”: „Sunt vremuri nesigure”
Capital.ro
Elena Udrea nu poate fi mai mândră de atât. Imaginea senzațională cu fiica sa a atras imediat sute de reacții: Războinica mea!
Playtech.ro
Când ai voie să depășești o căruță pe linie continuă, când se lasă cu supendarea permisului și amendă
Taxele și impozitele în 2026, poveste fără sfârșit. „Doar la Slatina vezi așa ceva: taxe de vorbești singur, gunoi de-l mănânci, nu-l arunci”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine primește averea lăsată în urmă de Rodica Stănoiu, fosta ministră a Justiției. Moștenitorul dobândește inclusiv locul de veci
iamsport.ro
Bölöni l-a făcut praf și pe fostul selecționer al României: ”Săracul era bâtă!”. Fostul jucător de la Dinamo a intervenit: ”Puteai să rămâi în străinătate!”
MediaFlux
ANAF a început să facă controale la posesorii de mașini. Diferențe mari între venituri și valoarea autovehiculelor
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend