40 de zile de concediu și 8000 de lei salariu. Care este jobul preferat de mii de români?

Învățământul privat din România prezintă oportunități deosebite, cu un salariu ce poate ajunge la 8.000 de lei lunar și 40 de zile de concediu anual. Cu peste 700 de posturi disponibile, acest sector devine din ce în ce mai atrăgător pentru profesioniști.
Filip Stan
09 sept. 2024, 17:43
40 de zile de concediu și 8000 de lei salariu. Care este jobul preferat de mii de români?

Tot mai mulți români sunt din ce în ce mai dezamăgiți de piața locurilor de muncă din România. Principalul motiv al nemulțumirii lor este că au un salariu mic, raportat la efortul pe care îl depun în fiecare zi.

40 de zile de concediu și 8000 de lei salariu

Cu toate acestea, principalul domeniu care oferă oportunități unice salariale este învățământul privat – 8000 de lei salariu și 40 de zile de concediu pe an.

Deși mai sunt doar câteva zile până la începutul anului școlar, instituțiile private își caută în continuare angajați.

Pe diferitele platforme de recrutare, anunțurile în ceea ce privește posturile vacante în educație sunt numeroase.

Citește și Veşti bune de la Guvern pentru pensionarii cu venituri de cel mult 2.999 de lei şi pentru românii cu datorii la stat

Cererea crescută de personal în acest domeniu este generată de numărul mare de grădinițe și școli private, precum și de instituțiile de tip before & after school care au apărut în toată țara.

„În orașele mari, s-a format și o piață competitivă pentru acest domeniu, inclusiv din punct de vedere salarial, în condițiile în care sunt tot mai multe instituții de acest tip, dar nu și suficienți candidați eligibili. Este, totodată, un domeniu în care retenția de personal este esențială și, pentru asta, angajatorii sunt atenți la pachetele pe care le oferă candidaților. Spre exemplu, numărul de zile de concediu poate ajunge și la 40 pe an, acesta fiind un beneficiu extra care se adaugă altora precum bonuri de masă ori cursuri de formare și certificare profesională”, spune Roxana Drăghici, Head of Sales în cadrul eJobs, cea mai mare platformă de recrutare online din România.

Salarii mai mari pentru profesori

Pentru mulți români, un salariu de 8000 de lei pare uriaș, însă specialiștii nu sunt de aceeași părere. Pentru ca sistemul de învățământ de stat să devină atractiv pentru cadrele didactice, sunt necesare anumite schimbări.- „Să fie introduse criterii de performanță pentru munca profesorilor, să fie ajutați să-și dezvolte competențele,  pentru a putea să susțină învățarea în era noastră, astfel încât și copii să-și dorească să vină la școală. Iar munca lor să fie recompensată pe măsura competenței și rezultatelor atinse, pe baza unui sistem meritrocratic, așa ar fi sustenabil.” – spune Rodica Obancea, specialist în Managementul de Carieră.

Cei care își doresc o carieră în sistemul educațional privat se pot aștepta la următoarele salarii:

  • Educatorii din grădinițele private din București câștigă lunar între 4.000 și 5.000 de lei, în timp ce asistenții educatori primesc între 3.500 și 4.000 de lei
  • Salariul mediu al asistenților medicali din grădinițele private este de 3.500 de lei net pe lună, iar psihologii din aceste instituții câștigă aproximativ 4.000 de lei.
  • În școlile private, salariile variază în funcție de nivelul de învățământ: un învățător debutant are un salariu de aproximativ 4.000 de lei pe lună, iar cei cu peste 5 ani de experiență pot câștiga peste 5.000 de lei.
  • Profesorii de gimnaziu câștigă între 5.000 și 8.000 de lei, în funcție de experiență și specializare.

Citește și Noua lege a pensiilor, nedreaptă pentru unii pensionari. Diferențe mari între pensii cu contribuții identice

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Fenomenul meteo care va face ravagii în această toamnă! Meteorologii de la AccuWeather avertizează: ”Va fi cel mai puternic din istorie”
Capital.ro
Doliu în România! A murit un fost antrenor al naţionalei şi al echipei Steaua Bucureşti. Lasă în urmă o moştenire impresionantă
Playtech.ro
Se dublează taxele pentru ridicarea mașinilor parcate neregulamentar. Cât vor plăti șoferii din Bucureşti, conform unui proiec
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Plângere la Tribunalul din Genova împotriva lui Dan Șucu pentru spălare de bani: ”Verificări penale și financiare asupra banilor utilizați în preluarea clubului”
MediaFlux
Rusia, pregătită să atace NATO până în 2029. Informații de la vârful armatei germane
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi