400.000 de dolari falși, schimbați la bancomate. Trei bănci au fost prejudiciate. Percheziții la falsificatorii de bani, vizați în București și Giurgiu

Trei bănci au fost prejudiciate cu 400.000 de dolari, prin încărcarea în bancomate a 4.000 de bancnote falsificate de 100 de dolari. Suma a fost convertită apoi în lei şi retrasă. 
Alina Costache
28 nov. 2024, 10:50
400.000 de dolari falși, schimbați la bancomate. Trei bănci au fost prejudiciate. Percheziții la falsificatorii de bani, vizați în București și Giurgiu

Trei bănci au fost prejudiciate cu 400.000 de dolari, prin încărcarea în bancomate a 4.000 de bancnote falsificate de 100 de dolari, suma fiind ulterior convertită în lei şi retrasă. Poliţiştii au precizat că bancnotele ar fi fost foarte bine falsificate deoarece au trecut de sistemele de securitate ale automatelor bancare.

Reprezentanţii Poliţiei Române au anunţat, joi, că poliţiştii au făcut două percheziţii, una în Bucureşti şi alta în Giurgiu, într-un dosar care are ca obiect comiterea infracţiunilor a unui grup infracţional organizat, punere în circulaţie de valori falsificate şi fals privind identitatea.

Citește și: Panică printre români. Facturile la energie se pot dubla. Semnalul de alarmă transmis de Asociația Energia Inteligentă

”În cauză s-a reţinut că, în perioada octombrie 2021 – februarie 2022, trei unităţi bancare ar fi fost prejudiciate cu aproximativ 400.000 de dolari, prin încărcarea de către persoanele în cauză, în bancomate, a aproximativ 4.000 de bancnote falsificate, cu valoarea individuală de 100 de dolari, urmată de conversia în lei şi retragerea în numerar a acestor sume.  În cazul uneia dintre aceste bănci, persoanele cercetate ar fi folosit cărţi de identitate falsificate, pentru deschiderea unor conturi de client necesare operaţiunilor de conversie valutară la automatele bancare”, au precizat poliţiştii.

Ei au adăugat că bancnotele ar fi făcut parte dintr-un tip de fals foarte bine realizat, bancnotele contrafăcute fiind depistate ulterior în centrele de procesare numerar, trecând de sistemele de securitate ale automatelor bancare.

Citește și: Se schimbă banii de la 1 decembrie 2024. Apare o nouă bancnotă în România

Două persoane vor fi duse la sediul D.I.I.C.O.T. – Structura Centrală, pentru audieri.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Campionul mondial care a bătut Argentina și pe Messi în finala CM și acum a sărbătorit cu fanii sud-americani: ”Ești argentinian, Basti!”
Capital.ro
Pană majoră de curent pe litoral. Aproape 100 de hoteluri, restaurante și terase au fost afectate
Playtech.ro
Greșeli pentru care poți rămâne fără permis de conducere în Grecia. O simplă parcare l-a lăsat pe un român fără dreptul de a conduce timp de două luni
Adevarul
Cum arătau vacanțele românilor la mare în comunism. Discoteci, concursuri de Miss și turiști străini, într-o perioadă marcată de lipsuri
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ofertă de 8 milioane de euro pentru CFR Cluj! Cine vrea să cumpere clubul
MediaFlux
Un „călător în timp”, care susține că vine din anul 2118, dezvăluiri uluitoare despre viitorul omenirii: „Meritați să știți adevărul”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România