Scandal la urne. 400 de muncitori români din Germania au votat-o pe soţia patronului lor în alegerile locale

Proprietarul unei ferme de sparanghel din Germania, landul Bavaria, este cercetat pentru că le-ar fi furnizat ilegal buletine de vot prin corespondență celor 400 de muncitori români, pentru a-și ajuta un apropiat să ajungă primar, iar soția lui să ajungă consilier local.
Iulian Tudor
28 ian. 2020, 09:14
Scandal la urne. 400 de muncitori români din Germania au votat-o pe soţia patronului lor în alegerile locale

Karl Baumann, 58 de ani, din Geiselhöring, o localitate cu aproximativ 7.000 de locuitori, le-a făcut celor 400 de angajați români cărți de identitate provizorii în baza cărora au fost înregistrați ca electori, iar la alegerile locale din 2014 au votat prin corespondență, potrivit rechizitoriului procurorilor citat de Bild.

În mod surprinzător pentru toată suflarea localității, candidatul CSU, Herbert Lichtinger, a fost ales primar, victoria datorându-se voturilor românilor. Contracandidatul său a contestat alegerile și a făcut o plângere penală. Procurorii germani anticorupție au descoperit cum au ajuns cei 400 de români să voteze și au aflat că toți își aveau domiciliul la cinci adrese.

Alegerile primarului și ale consiliului local au fost invalidate și repetate în 2015, însă și de această dată a câștigat tot apropiatul fermierului care neagă falsificarea alegerilor.

El încă este așteptat în fața instanței după ce procesul a fost amânat deja de patru ori.

Soția lui Karl Baumann, Rosemarie, 55 de ani, a spus: „Influența noastră este limitată la aceeași publicitate electorală pe care au făcut-o și ceilalți candidați”.

Soții Baumann, amândoi membri în CSU, s-au retras din partid după declanșarea anchetei.

Procurorii spun că românii nici măcar nu aveau drept de vot, pentru că ei locuiesc în Germania câteva luni pe an. Însă Consiliul Local din Geiselhöring a trimis un document instanței în care este invocat un act legislativ din 1992 potrivit căruia cetățenii din Uniunea Europeană care domiciliază în Germania au drept de vot la alegerile locale.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Speculă uriașă înainte de Universitatea Craiova – U Cluj! Cât a ajuns să coste un bilet la negru pentru meciul de titlu din Bănie
Capital.ro
Ilie Bolojan exclude o nouă coaliție cu PSD: „În condiţiile în care acest partid va fi în guvernare, PNL va fi în opoziţie”
Playtech.ro
Cum să economisești bani când toate se scumpesc. Tehnicile prin care poți reduce cheltuielile
Adevarul
România intră sub asediul furtunilor. DSU și ISU mobilizează forțe speciale în județele aflate sub Cod portocaliu
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga care a fost muncitor în construcții înainte de a deveni milionar: ”Nu a fost nimic calculat”
MediaFlux
Horoscop financiar pentru weekendul 16-17 mai 2026. Cele patru zodii care vor putea câștiga o sumă mare de bani
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi