44 de maşini pentru 200 de angajaţi ai Oficiului Naţional pentru Jocuri de Noroc

Oficiul Naţional pentru Jocuri de Noroc (ONJN) a cumpărat 44 de autoturisme cu 1,68 milioane de lei, în condiţiile în care, potrivit ordonanţei de înfiinţare, instituţia are un număr maxim de 200 de posturi. În aceste condiţii, cel puţin teoretic, fiecare angajat are maşină de serviciu cu care să se deplaseze la locul de muncă. 
Alina Costache
01 dec. 2016, 11:42
44 de maşini pentru 200 de angajaţi ai Oficiului Naţional pentru Jocuri de Noroc

Conform anunţului de intenţie publicat pe e-licitatie.ro, portalul achiziţiilor publice din România, în primul lot se dorea achiziţionarea a şase autoturisme cu tracţiune integrală (4×4) cu valoarea estimată la 393.748 de lei, adică aproximativ 15.000 de euro pentru fiecare maşină.

Celelalte autoturisme au o valoare medie de 9.000 de euro.

Licitaţia a fost câştigată, pe 21 noiembrie 2016, de două firme din Bucureşti: Rădăcini Motors şi General Autocom. Valoarea totală finală a contractului este de 1.683.137 de lei.

Potrivit Ordonanţei de urgenţă din 2009 privind înfiinţarea Oficiului Naţional pentru Jocuri de Noroc, la articolul 6 se precizează că Oficiul se înfiinţează cu un număr maxim de 200 de posturi, scrie news.ro. 

ONJN este condus de Odeta Cristinela Nestor. Potrivit declaraţiei de avere din iunie 2016, Nestor deţine două terenuri intravilane şi trei apartamente în Bucureşti, două autoturisme de lux, bijuterii şi tablouri în valoare de 15.000 de euro, 128.000 de euro şi 81.000 de dolari în conturi, precum şi datorii la bănci, de 126.000 de euro şi 20.000 de lei.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
„Du-te în China!” Vali Crețu, conflict exploziv cu Garita la antrenamentul FCSB. Gigi Becali a povestit totul: ”Dacă îi dădea o palmă, îl făcea una cu pământul”
Capital.ro
Se trece la poprirea conturilor bancare. Măsura îi vizează atât pe cetățeni, cât și firmele. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Ce înseamnă „semidecomandat”, „nedecomandat” și „confort 2”. Detaliile care pot schimba prețul unui apartament
Adevarul
Sfârșit de vară cu delicii demențiale în bucătărie. Trei rețete românești de final de sezon care te fac „să lingi cratița și pe dosul afumat”
wowbiz.ro
Ea este doctorița moartă în accidentul din Târgu Jiu! Traversa strada atunci când a fost lovită de o mașină
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Schimbare istorică. Ion Țiriac: 'E trist că și la vârsta mea trebuie să fiu aici'
MediaFlux
Anunț major pentru România. Rusia atacă instalaţiile de energie electrică
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat