80 de angajaţi ai cantinei care asigura masa minerilor din zona Rovinari, în greva foamei

Un număr de 80 de angajaţi ai cantinei care asigura masa caldă minerilor din zona Rovinari au intrat, miercuri, în greva foamei, după ce au aflat că vor rămâne fără locurile de muncă în condiţiile în care masa caldă pregătită de ei va fi înlocuită cu tichete de masă.
Romania TV
20 mart. 2013, 11:52
80 de angajaţi ai cantinei care asigura masa minerilor din zona Rovinari, în greva foamei

Conform liderului sindical Gabriel Popescu, din cei circa 110 angajaţi ai Unităţii de Cazare Cantine Rovinari, care sunt şi acţionari ai societăţii, un număr de 80 îşi vor pierde locurile de muncă în urma deciziei de înlocuire a mesei calde cu tichete de masă.

Măsura respectivă a fost convenită de sindicatele miniere cu administraţia Complexului Energetic Oltenia, la unitatea ai cărei angajaţi au intrat în greva foamei servind masa până acum, zilnic, circa 2.000 de persoane.

„Masa caldă a fost un drept al minerilor câştigat din 1977, iar acum, nu ştim noi exact de ce, s-a renunţat la el. Minerilor li se mai promisese de către administraţie un supliment de hrană, de 1,5 lei sau 2 lei, zilnic, valoarea nefiind stabilită precis, dar şi aşa noi nu mai avem de lucru. Oamenii au decis să intre în greva foamei, iar pentru asta, eu, ca lider sindical, am început să anunţ autorităţile, conform obligaţiilor pe care le am”, menţionează Gabriel Popescu.

Liderul sindical declară că majoritatea celor care nu mai au de lucru sunt persoane trecute de 40-50 de ani, care nu îşi vor mai găsi o slujbă de acum încolo şi care erau şi unici întreţinători de familie.

Angajaţii rămaşi fără locuri de muncă au menţionat, la rândul lor, că vor rămâne în cantina în care au lucrat ani de zile doar pentru două-trei zile, după care îşi vor muta protestul în faţa Prefecturii Gorj.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Care este planul de transferuri al Universității Craiova pentru Liga Campionilor și un nou titlu! Dezvăluirea acționarului principal: „Avem 4 ținte pregătite!”
Capital.ro
Doliu în muzica populară din România. A murit o iubită interpretă. A făcut AVC chiar înainte de a urca pe scenă
Playtech.ro
Ce acte trebuie actualizate după schimbarea buletinului în 2026. Greșeala care îi poate costa șoferi peste 1.600 de lei
Adevarul
O sursă inepuizabilă de energie pentru economia lumii. Dispozitivul uriaș care ar putea deschide noi oportunități de producere a curentului electric
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Anamaria Prodan șterge pe jos cu Giovanni Becali: ”Nu mai are jucători nici cât negru sub unghie, dar vorbește de fiecare! Louis Munteanu era al meu, nimeni nu visa vreodată”
MediaFlux
Explozie dramatică într-un tren de navetiști. Autoritățile au confirmat 29 de decese și 100 de persoane rănite
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi