CBS, cele mai multe premii Emmy pentru ştiri şi documentare

Postul american CBS a fost marele câştigător al celei de-a 34-a ediţii a News and Documentary Emmy Awards, primind 12 distincţii la gala care a avut loc marţi seară, la Lincoln Center din New York, informează variety.com.
Romania TV
02 oct. 2013, 08:35
CBS, cele mai multe premii Emmy pentru ştiri şi documentare

Jumătate dintre cele 12 premii au fost primite de televiziunea CBS pentru emisiunea „60 Minutes”, dintre care două pentru materialul „Killing Bin Laden” şi două pentru „Joy in the Congo”. Tot pentru „Killing Bin Laden”, CBS şi-a adjudecat şi premiul pentru cel mai bun interviu, care a fost primit de jurnalistul Scott Pelley.

Programul „The CBS Evening News with Scott Pelley” a primit două trofee, inclusiv cel pentru cea mai bună acoperire a unei ştiri de ultimă oră, în timp ce emisiunile „CBS Sunday Morning” şi „CBS This Morning” au împărţit premiul pentru jurnalism de investigaţie într-un buletin de ştiri.

Pe de altă parte, BBC World News America a primit distincţia pentru cea mai bună acoperire a unei ştiri, relatând despre conflictul sirian. Aceelaşi subiect a adus programului „Frontline” al reţelei de televiziune PBS premiul pentru cea mai bună relatare a unei ştiri de ultimă oră într-un magazin de ştiri.

HBO a luat premiul Emmy pentru realizări de excepţie în domeniul artelor şi culturii pentru documentarul „Marina Abramovic: The Artist is Present”. De asemenea, HBO a primit premiul Emmy pentru cel mai bun documentar, pentru „Saving Face”.

Jurnalistul Nick Paton Walsh de la CNN a primit distincţia pentru cea mai bună ştire redactată, pentru relatările sale din Siria şi Afghanistan.

David Fanning, producător executiv al programului „Frontline” de la debutul emisiunii în 1983, a primit premiul pentru întreaga carieră.

Reţeaua de televiziune PBS a primit un total de 9 premii Emmy, fiind urmată de HBO, cu 6 distincţii, CNN, cu 3 premii, în timp ce National Geographic Channel şi NBC au primit câte două trofee.

Pe de altă parte, tot marţi seară, au fost decernate şi International Emmy Awards 2013, la categoriile „Current Affairs” şi „News”.

Premiul Emmy la categoria „Current Affairs” a fost câştigat de producţia „Banaz: An Honour Killing” (Hardcash Productions, Fuuse Films pentru ITV, Marea Britanie), în timp ce trofeul la categoria „News” a fost primit de „Channel 4 News: The Battle for Homs” (ITN/ Channel 4 News, Marea Britanie).

The International Academy of Television Arts & Sciences are ca membri companii din industriile de media şi divertisment, dar şi din domeniul online, al telecomunicaţiilor şi tehnologiei din peste 50 de ţări.

DailyBusiness
Generaţia Z aplică pentru locuri de muncă în format fizic pentru că se simte singură
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Ce pensie are Valentin Ceaușescu? Viața discretă a fiului fostului dictator după decenii de muncă în cercetare
Fanatik.ro
Universitatea Craiova dă lovitura cu Bașakșehir! Câte bilete s-au vândut cu două zile înaintea returului decisiv: profit record pentru club
Capital.ro
Când se trece la ora de iarnă în 2025. Ceasul se dă înapoi cu o oră, ora 4:00 devine ora 3:00
Playtech.ro
Până când mai este valabil buletinul clasic pentru călătoriile în Uniunea Europeană
Adevarul
Termocentrala Mintia, sfârșitul epocii cărbunelui. Transformarea spectaculoasă a „Stelei de pe Mureș”
wowbiz.ro
Concurenta care a făcut amor cu ispita de la „Insula Iubirii” în dormitor! A picat testul fidelității, la fel ca Ella Vișan
Evz.ro
Nuțu Cămătaru dezvăluie: L-am ajutat pe Marian Vanghelie în alegeri
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
Rezultatele FINALE ale Bac-ului de toamnă, după contestații: Peste 31% au promovat
Cancan.ro
Felix Baumgartner a fost, de fapt, ucis? Răsturnare de situație, după ultima descoperire a anchetatorilor
iamsport.ro
Prunea a răbufnit: ”Louis s-a săturat de fotbal, Petrescu a plătit avionul și Varga stă cu lingourile de aur! Săracii de la CFR sunt în cap”
MediaFlux
Anunț privind voucherele la curent de 50 de lei! Zeci de mii de români au depus deja cererea pentru tichete
stirilekanald.ro
Rusia exclude o întâlnire directă cu Volodimir Zelenski. Răsturnare de situație în privința opririi războiului din Ucraina
Mihai Voropchievici Horoscop rune 24–29 august. Vărsătorii dau lovitura, Berbecii il au pe Wunjo, Fecioarele primesc bani