Guvernul vrea să închirieze Vila Dante unei ambasade. Vezi ce chirie lunară s-ar obţine

Guvernul a iniţiat negocieri cu o ambasadă pentru închirierea Vilei Dante din Bucureşti, a anunţat premierul Victor Ponta.
Filip Stan
07 oct. 2013, 20:39
Guvernul vrea să închirieze Vila Dante unei ambasade. Vezi ce chirie lunară s-ar obţine

Primul ministrul Victor Ponta a declarat, într-o emisiune televizată, că statul român ar urma să perceapă o chirie lunară calculată la peste 20.000 euro, informează Mediafax.

„Am evaluat cât ar costa chiria lunară pe care RA-APPS doreşte să o încaseze – e vorba de o chirie semnificativă, pentru că, totuşi, e o vilă în zona zero a Bucureştiului – şi avem deja negocieri cu una dintre ambasade pentru a o închiria, iar statul român, Guvernul şi bugetul ţării să beneficieze de chiria lunară în urma acele vile”, a spus Ponta, la Antena 3.

În vara anului trecut, în contextul referendumului pentru demiterea preşedintelui Traian Băsescu, premierul Victor Ponta a susţinut că are date că Vila Dante a fost pregătită, cu reparaţii din bani publici de peste un milion euro, ca viitoare locuinţă a lui Traian Băsescu la finele mandatului.

Informaţia a fost negată de Băsescu.

Vila Dante are o suprafaţă construită de 1.387 metri pătraţi şi un teren aferent de 5.128 metri pătraţi, fiind dotată cu piscină şi sală de fitnes şi având ieşire spre lacul Herăstrău.

VEZI SI: Ziua Porţilor Deschise la Vila Dante, de referendum. Vezi programul de vizită

DailyBusiness
Facturi noi la energie. PPC schimbă regulile după eliminarea plafonării. TVA mai mare și tarife flexibile pe ore
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Diana Munteanu a impresionat în costum de baie! Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
O ”notificare de la Moscova”, cauza reală a demisiei Elenei Udrea de la Cotroceni? Dezvăluiri neașteptate la 20 de ani de la ”ruptura” de Traian Băsescu
Capital.ro
Decizie fără precedent pentru Traian Băsescu. Executivul condus de Ilie Bolojan îi dă lovitura
Playtech.ro
Piscina naturală care are şi cascada din România care atrage din ce în ce mai mulţi turişti! Este un mic paradis
Adevarul
Fotografia care a făcut senzație. O tânără mulțumită că s-a răzbunat pe fostul iubit zâmbește larg în poza din arest
wowbiz.ro
A murit! Doliu în showbiz. Detalii șocante despre tragedia momentulu
Evz.ro
Drumul Vitoriei Lipan, în imagini spectaculoase. Imagini cum n-ați mai văzut
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
Tragedie pe drumul spre Thassos! Trei persoane și-au pierdut viața după ce un TIR a lovit violent două mașini la bariera de taxare
Cancan.ro
BREAKING NEWS. Andra și Cătălin Măruță au cerut ordin de protecție împotriva unui bărbat care îi terorizează!
iamsport.ro
'S-au făcut niște jocuri. Am fost presat să îl pun pe Hagi selecționer'. Mircea Sandu aruncă BOMBA în legătură cu numirea 'Regelui' la naționala României
MediaFlux
Noi reguli la plata facturilor la curent si gaze. Ce trebuie să știe consumatorii începând cu 21 august
stirilekanald.ro
Mihai, un român de 24 de ani, a murit sub privirile neputincioase ale prietenilor
Horoscop Cristina Demetrescu: Schimbări majore pentru 4 zodii