Antonescu, despre pactul de coabitare: A mers bine o vreme, fiecare şi-a făcut nişte interese

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat marţi că pactul de coabitare a mers bine o vreme, şi-a făcut fiecare dintre părţi nişte interese, după care s-a schimbat situaţia, iar alcătuirea unei comisii de mediere pentru acest subiect este un "caraghioslâc".
Romania TV
08 oct. 2013, 09:08
Antonescu, despre pactul de coabitare: A mers bine o vreme, fiecare şi-a făcut nişte interese

„Haideţi să fim serioşi! Cred că nu am ajuns chiar în situaţia în care să ne uităm o ţară întreagă la un caraghioslâc de felul în care se constituie o comisie care cuprinde miniştri. Ce miniştri? Ai sportului? Nu. Ministrul justiţiei, e greu să şi pronunţi, şi ministrul de externe, care mediază o împăcare între doi cetăţeni cu funcţii temporar importante. Ieşirea de ieri a domnului Băsescu pe acest subiect pentru mine face parte din registrul comediei bufe, cu efecte groase, ca să râdă omul simplu. Cât să ţii din treabă un ministru de externe şi un ministru al justiţiei, care atâta treabă au în România şi în lume? Pe de altă parte, ca să ţii din treabă nişte consilieri prezidenţiali care au de făcut partid, adică nu e uşor, ca să discute cum să se împace şi să evalueze cum a mers pactul de coabitare… Păi, nu vede toată lumea cum a mers pactul de coabitare? A mers o vreme bine, şi-au făcut fiecare nişte interese, după care s-a schimbat situaţia. Este vorba despre nişte interese politice iar, în mod evident, marele beneficiar al pactului a fost Traian Băsescu, domnul Ponta ar avea şi dânsul motive să creadă că i-a mers bine”, a spus Antonescu într-o conferinţă de presă susţinută la Palatul Parlamentului, citat de Agerpres.

El a adăugat că alcătuirea comisiei de mediere pentru pactul de coabitare este ‘o subevaluare atât a miniştrilor, cât şi a consilierilor prezidenţiali’.

Preşedintele Traian Băsescu a anunţat luni că a decis să declanşeze mecanismul de consultare prevăzut în acordul de cooperare instituţională, arătând că a constatat faptul că acesta a fost încălcat ‘consistent’ de premierul Victor Ponta.

”Personal, am constatat că el (acordul – n.r.) a fost încălcat consistent de premier în domenii precum politica externă, independenţa justiţiei şi stat de drept. Din acest motiv, am decis ca, înainte de orice altă măsură, să declanşez mecanismul de consultare care este prevăzut în punctul 7 al acordului de cooperare instituţională, aşa că mâine vom începe discuţiile la nivel tehnic’, a spus Băsescu.

Întrebat ce aşteptări are de la întâlnirea echipelor desemnate de premier şi preşedinte, Traian Băsescu a răspuns: ‘Îndreptarea în comportament’. El a susţinut că nu se pune problema unui alt pact de coabitare.

Premierul Victor Ponta a anunţat luni că i-a desemnat pe miniştrii Titus Corlăţean (Externe) şi Robert Cazanciuc (Justiţie) să poarte discuţii cu doi consilieri ai preşedintelui Traian Băsescu, urmare a unei cereri oficiale pe care şeful statului i-a adresat-o în cursul zilei.

‘Dacă vorbim că nu ştiu ce face domnia sa mâine, mi-a transmis astăzi oficial că vrea să discute despre probleme de politică externă şi de justiţie. Motiv pentru care, foarte politicos, i-am desemnat pe cei doi miniştri, domnul Corlăţean şi domnul Cazanciuc, care se vor întâlni cu doi consilieri ai preşedintelui’, a declarat premierul.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Cum a ajuns unui neamț să îi placă mai mult în România decât în Germania. S-a mutat în țara noastră de ani buni
Capital.ro
Schimbare la ITP în România. Șoferii vor fi controlați direct în mers: Alertă automată, oprire și amendă
Playtech.ro
Care este pluralul corect al cuvântului „spam”. Cei mai mulţi folosesc forma greşită
Adevarul
Momentul în care Melania Trump apare însoțită de un robot umanoid la Casa Albă. „Este înfricoșător”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Elena Merișoreanu s-a văzut cu Valentin Sanfira, după vestea divorțului. Ce a spus artistul despre despărțirea de Codruța Filip: „Se vedea pe ochii lui că e trist”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Gică Hagi e contestat: ”Nu merită să devină selecționerul României. E o pierdere de timp”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj