Iniţiativă INSOLITĂ: Un chiriaş francez îşi dă în judecată fosta proprietară. Află pentru ce

Un bărbat din Paris care a locuit 15 ani într-un spaţiu minuscul, de numai 1,56 metri pătraţi, şi-a dat în judecată fosta proprietară, cerând despăgubiri pentru mai mulţi ani în care a plătit chirie, relatează marţi AFP, citată de Agerpres.
Romania TV
15 oct. 2013, 16:58
Iniţiativă INSOLITĂ: Un chiriaş francez îşi dă în judecată fosta proprietară. Află pentru ce

Avocata bărbatului, Aurelie Geoffroy, a explicat că acesta a locuit într-o mansardă de circa 4 mp – din care, conform legii, doar 1,56 mp sunt locuibili,  plătind pentru acest spaţiu fără duş sau WC puţin peste 300 de euro pe lună.

În acţiunea lansată marţi, avocata cere restituirea a cinci ani de chirie, adică aproximativ 19.000 de euro, plus plata altor 5.000 de euro pentru prejudiciul moral suferit de clientul său.

Avocatul proprietarei, Olivier Douek, a explicat în ceea ce-l priveşte că aceasta îşi recunoaşte greşeala, dar consideră că agentul imobiliar la ale cărui servicii a apelat bărbatul trebuie să-şi asume responsabilitatea.

Citeşte şi Mama lui Ponta a povestit cum a dormit fiul ei în gara din Paris când era adolescent

Astfel, agenţia imobiliară „trebuia să se asigure de existenţa unor condiţii de locuire adecvate şi nu doar să se mulţumească să încaseze chiria”, a subliniat avocatul, care a cerut ca, în cazul în care clienta sa va fi condamnată, agenţia imobiliară să fie pusă să plătească, potrivit Agerpres.

Întrebat de ziarişti cum de a putut trăi atâta vreme în minuscula mansardă, reclamantul, un bărbat în jur de 50 de ani, a afirmat că nu a avut de ales şi s-a „obişnuit”. În prezent, acesta s-a mutat într-o locuinţă socială de circa 40 mp, pentru care plăteşte o chirie mai mică. Decizia în cazul său este aşteptată la mijlocul lui decembrie.

Citeşte şi Guvernul vrea să închirieze vila Dante unei ambasade. Vezi ce chirie lunară s-ar obţine

Potrivit unui decret din 30 ianuarie 2002 al autorităţilor franceze, o locuinţă decentă trebuie să aibă o suprafaţă locuibilă de cel puţin 9 mp şi o înălţime până în plafon de minim 2,20 m, cu un volum locuibil de minim 20 metri cubi. În 2010, aproape 177.445 de locuinţe din sfera privată din regiunea Parisului erau considerate potenţial neadecvate, potrivit Agenţiei regionale pentru sănătate din Ile-de-France, regiunea administrativă a Franţei unde se află capitala ţării.

DailyBusiness
ANAF a făcut anunțul despre impozitarea veniturilor. Care sunt românii vizaţi și obligațiile fiscale
Spynews
Orașul italian care a fost numit cea mai subestimată destinație de lux din Europa. Este cunoscut drept "noua Toscana"
Bzi.ro
Andreea Bălan arată senzațional la 41 de ani! Și-a serbat ziua de naștere și a renunțat să mai facă asta – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Barem matematică Evaluare Națională 2025. Rezolvarea subiectelor și subiectele capcană unde elevii se puteau încurca. Update
Capital.ro
Marele artist pe care România l-a pierdut. A fost un simbol al muzicii. A reușit să cucerească inimile tuturor românilor prin talentul său
Playtech.ro
De unde vine cu adevărat numele Basarabia. Nu are legătură cu dacii, cum cred mulți
DailyBusiness
Locuri de muncă pentru români în Europa în această vară. Ce posturi sunt disponibile
Adevarul
O forță de securitate temută a început să patruleze străzile din Iran: „Este tulburător”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum va fi vremea în acest weekend la munte și la mare, în România. Prognoza completă
Spynews
Ultimele informații despre starea de sănătate a lui Mihai Leu. Anunțul făcut de Institutul Clinic Fundeni: “Pacientul este ...“
Evz.ro
Dovlecei umpluți cu carne tocată. Un prânz cu puține calorii
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
kanald.ro
Evaluarea Națională 2025: La ce oră se va publica baremul oficial la Matematică
Cancan.ro
Nicușor Dan, surprins într-un magazin low cost, cumpărând haine pentru copii. Imaginea care a scandalizat internetul
Playsport.ro
Pensionarii români care vor fi taxați de la 1 septembrie, pierde până la 700 de lei. Cine sunt vârstnicii afectați pentru că sunt „prea bogați”
Capital.ro
Cod Rutier 2025. Lege pentru șoferii cu permis categoria B. S-au ridicat restricțiile. Ce poți conduce
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani. Imaginile cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu au devenit virale
stirilekanald.ro
VIDEO Răzbunare cu bâte și securi, în centrul Vasluiului. Victima, un apropiat al lui Adrian Corduneanu
Sorin Grindeanu, surprins de indemnizațiile din companiile aflate, până acum o lună, în subordinea sa: „E inadmisibil”/ Șeful PSD este noul preşedinte al Camerei Deputaţilor
MediaFlux
Lovitură pentru pensionari! Vezi câți bani îți taie statul prin CASS și impozit la pensii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Taxa introdusă de hotelurile din Grecia, de care afli abia la recepţie