Aproximativ 12 de tone de miere din ajutoarele UE pentru persoane defavorizate, retrase

Aproximativ 12 tone de miere care urma să fie împărţită persoanelor defavorizate ca ajutoare din partea Uniunii Europene prin programul PEAD au fost retrase în judeţul Hunedoara, din cauza calităţii, în timp ce alte două tone din acelaşi lot au ajuns deja la beneficiari.
Romania TV
21 oct. 2013, 13:41
Aproximativ 12 de tone de miere din ajutoarele UE pentru persoane defavorizate, retrase

Potrivit reprezentanţilor Consiliului Judeţean Hunedoara, care distribuie primăriilor alimentele oferite drept ajutoare din partea UE, prin Planul anual european de furnizare a ajutoarelor alimentare pentru persoanele cele mai defavorizate (PEAD), aproximativ 12 din cele 14 tone de miere care ar fi trebuit împărţite au fost retrase.

„În urma unor comunicări primite de la APIA Bucureşti, furnizorul produselor alimentare din cadrul programului PEAD 2013, reprezentanţii CJ Hunedoara au fost anunţaţi că există unele probleme referitoare la calitatea mierii care urma a fi distribuită persoanelor înscrise în acest program. Prin urmare, furnizorul APIA Bucureşti a dispus retragerea şi înlocuirea cantităţilor de miere existente în depozitul central al Consiliului Judeţean. De asemenea, primăriile au fost anunţate să oprească distribuţia cantităţii de miere cu probleme, urmând ca aceasta să fie înlocuită în perioada următoare”, a declarat reprezentantul CJ Hunedoara, Ionel Cristian Coroi.

Potrivit acestuia, din cele 14 tone de miere care au ajuns în judeţul Hunedoara, aproximativ patru tone au fost deja împărţite primăriilor înainte ca APIA să solicite retragerea.

„Cantitatea de 10 tone cât se afla în depozitul Consiliului Judeţean Hunedoara a fost deja preluată de furnizor. De la primării am recuperat până acum peste 1,5 tone şi mai urmează să se returneze aproximativ jumătate de tonă. Aproape două tone au ajuns deja la beneficiari”, a mai declarat Coroi.

Numai în Deva, 1.800 dintre cei 5.000 de beneficiari de ajutoare în alimente de bază din partea UE au ridicat şi cutia de miere de 250 de grame, iar mulţi dintre ei au consumat-o deja.

„Din păcate, până am aflat că mierea este neconformă am împărţit deja la 1.800 de beneficiari acest produs. După ce am aflat, nu am mai distribuit şi le-am explicat oamenilor că mierea va fi înlocuită şi o vor primi, însă nu ştim exact când se va întâmpla acest lucru”, a declarat asistentul social Ileana Kelemen de la Direcţia Asistenţă Socială din cadrul Primăriei Deva.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Mesajul emoționant postat de soția lui Lionel Messi după ce argentinianul a scris din nou istorie la Cupa Mondială: ”Ce privilegiu!”
Capital.ro
Undă verde pentru tranzacția anului. Pavăl Holding poate prelua Carrefour România
Playtech.ro
De ce nu mai investesc românii în titluri de stat? Fidelis a înregistrat cel mai slab rezultat din ultimii ani
Adevarul
„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
A numit ”singura echipă care îi poate pune probleme Spaniei” la CM 2026: ”Ascultați ce vă spun!”
MediaFlux
PAPARAZZI Mirel Rădoi a lăsat fotbalul pentru un meci de padel cu fiul său și doi jucători de la Universitatea Craiova! După partidă, discuțiile au continuat acasă la antrenor FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?