Peste 3.500 de uşi, confiscate de poliţiştii bucureşteni

Peste 3.500 de uşi au fost confiscate, marţi, de poliţiştii bucureşteni, în urma unor controale care au vizat trei depozite şi două magazine de desfacere şi prezentare din Bucureşti şi judeţul Ilfov, informează Poliţia Capitalei.
Romania TV
30 oct. 2013, 14:04
Peste 3.500 de uşi, confiscate de poliţiştii bucureşteni

„Poliţiştii Serviciului de Investigare a Fraudelor au acţionat împreună cu inspectori din cadrul Direcţiei Regionale Vamale Bucureşti, în vederea probării activităţii infracţionale a reprezentanţilor societăţilor comerciale, despre care se deţineau date conform cărora, începând cu anul 2011, aceştia ar fi introdus în ţară, din China, uşi ale căror modele industriale erau protejate la nivelul Uniunii Europene”, se arată într-un comunicat emis de Poliţia Capitalei.

În acelaşi timp, susţin poliţiştii, pentru a nu plăti taxele vamale, reprezentanţii celor două firme care au făcut obiectul verificărilor, ar fi folosit facturi false, din care reieşea că preţul la care au fost achiziţionate uşile a fost mult mai mic, creând astfel un prejudiciu de aproximativ 200.000 de euro.

În urma controalelor au fost ridicate peste 3.500 de uşi în valoare de peste 1.200.000 de lei.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
La trei ani de la moartea marelui fotbalist, soția acestuia a făcut un anunț neașteptat: ”Vorbește din nou cu el”
Capital.ro
Montarea repartitoarelor de căldură. Măsura care se pregătește pentru românii conectați la încălzirea centrală. Când ar putea deveni obligatorie
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”