Opt urmăriţi penal după percheziţiile de la Ministerul Agriculturii

Opt persoane, între care preşedintele Agrostar, Ştefan Niculae, şi un director din Agenţia Domeniilor Statului, sunt urmărite penal în urma percheziţiilor efectuate, vineri, la Ministerul Agriculturii.
Romania TV
01 nov. 2013, 17:23
Opt urmăriţi penal după percheziţiile de la Ministerul Agriculturii

Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie au dispus începerea urmăririi penală faţă de opt persoane, după percheziţiile de vineri de la Ministerul Agriculturii.

Potrivit unui comunicat DNA, sunt cercetaţi Cuc Vicenţiu Relu Lucian, Ştefan Niculae, Sandu Ilie Cristian, Gheorghiu Ştefăniţă Dragoş, Todea Ioanm Florin, Bolla Alexandru şi Rădulescu Bogdan şi o a opta persoană cu funcţie de conducere din cadrul ADS, a cărei identitate nu a fost făcută publică pentru moment.

În sarcina lui Cuc Vicenţiu Relu Lucian, director Direcţia strategie, managementul datelor şi activităţilor din cadrul Agenţiei Domeniilor Statului, s-a reţinut săvârşirea infracţiunii de instigare la abuz în serviciu în formă continuată, dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine sau pentru altul un avantaj patrimonial sau nepatrimonial.

Ştefan Niculae, preşedinte al Federaţiei Naţionale a Sindicatelor din Agricultură, Alimentaţie, Tutun, Domenii Conexe AGROSTAR, este acuzat de infracţiuni de asociere în vederea săvârşirii unei infracţiuni de şantaj. Pentru acelaşi gen de infracţiuni, plus complicitate la şantaj, sunt urmăriţi penal Sandu Ilie Cristian, Gheorghiu Ştefăniţă Dragoş, Todea Ioan Florin, Bolla Alexandru şi Rădulescu Bogdan.

Celor 7 învinuţi nominalizaţi li s-au adus la cunoştinţă acuzaţiile, în conformitate cu prevederile art. 6 alin. 3 Cod de procedură penală.

În cursul zilei de 01.11.2013 au fost efectuate mai multe percheziţii la Ministerul Agriculturii, la ADS şi Agrostar. Potrivit ministrului Agriculturii, Daniel Constantin, ancheta DNA vizează activitatea unor angajaţi ai Agenţiei Domeniului Statului (ADS), iar plângerea a fost făcută de o angajată a Agenţiei.

Procurorii Anticorupţie au ridicat mai multe documente şi calculatoare din Ministerul Agriculturii, în cadrul unei anchete vizând mai multe tranzacţii efectuate de ADS.

Percheziţiile au loc după ce DNA a deschis un nou dosar penal privind numeroase achiziţii publice considerate a fi efectuate în mod fraudulos.

„Au fost vizate câteva birouri de la Direcţia Anti Fraudă şi Control a Ministerului Agriculturii cu privirea la activitatea condusă de către Agenţia Domeniilor Statului. Şi acolo au fost percheziţii (…) Sunt vizate două note de control cu privire la o sesizare făcută de o doamnă din ADS ce sesiza conducerea Ministerului cu privire la faptul că au avut loc abuzuri cu privire la achiziţia de servicii de mentenanţă pentru xerox, folosirea cotei de carburant pentru două maşini care nu mai erau în uz, achiziţia de servicii de pază şi telefonie”, a declarat Daniel Constantin, ministrul Agriculturii.

Acesta a precizat că sesizarea angajatei ADS a fost urmată de un control de la minister ce a sesizat unele nereguli, însă acum de caz se interesează şi procurorii DNA. „Probabil se urmăreşte dacă cei care au făcut controlul, au exercitat un control corect”, a spus Constantin despre percheziţiile de la minister.

Constantin a spus că percheziţii similare au avut loc şi la ADS, unde a fost sigilat biroul preşedintelui ADS. Ministrul a spus că au început procedurile pentru demiterea sa, însă acest lucru nu are nicio legătură cu percheziţiile. „Încă din septembrie i-am comunicat că va fi demis pentru că simţeam nevoia unor îmbunătăţiri în cadrul Agenţiei”, a conchis Constantin.

 

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Zodiile care dau lovitura până pe 21 iunie. Patru nativi au noroc în viață și în plan financiar
Capital.ro
Se dau banii de taxe înapoi! Băncile trebuie să returneze banii. Peste 100.000 de clienți sunt vizați
Playtech.ro
Județul din România cu fenomene geologice unice în lume. Cei care ajung aici spun că peisajul nu pare de pe Pământ
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Donald Trump, anunț de ultimă oră. Ayatollahul Khamenei este o țintă ușoară. Update
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Cod galben de caniculă și disconfort termic în sudul României! Temperaturile maxime vor atinge 36 de grade Celsius
Cancan.ro
BREAKING | Delia Gaspar a murit într-un accident rutier cumplit, la doar 34 de ani 😢
Playsport.ro
Insula din România știută de puțini: locul ascuns cu cai sălbatici, cândva cuib al infractorilor, azi paradis uitat
Capital.ro
Taxă obligatorie în România. Șoferii care achită până la 5.315 lei. Decizia se aplică de la 1 iulie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Ajutoare pe card pentru 3,5 milioane de gospodării. Anunț oficial de la Ministerul Energiei
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Mugur Isărescu are probleme în afacerile familiei