Sute de camioane blocate la ieşirea din ţară prin Nădlac. Coada de TIR-uri ajunge la şase kilometri

O coloană de camioane pe o distanţă de aproximativ şase kilometri s-a format la ieşirea din ţară prin vama arădeană Nădlac, după ce în Ungaria nu au putut intra, timp de trei zile, autovehiculele de mare tonaj, acestea staţionând în parcări din România.
Romania TV
04 nov. 2013, 12:32
Sute de camioane blocate la ieşirea din ţară prin Nădlac. Coada de TIR-uri ajunge la şase kilometri

Potrivit reprezentanţilor Poliţiei de Frontieră Arad, începând de joi, ora 23.00, şi până duminică, ora 23.00, pe teritoriul Ungariei a fost impusă interdicţia de a se circula cu vehicule de mare tonaj, iar după ridicarea restricţiei la Nădlac s-au adunat sute de camioane pentru a ieşi din ţară.

Poliţiştii de frontieră spun că perioada acestor restricţii de circulaţie a fost prelungită faţă de un week-end obişnuit, pentru că vineri s-a sărbătorit, în Ungaria, Ziua Tuturor Sfinţilor.

Timp de trei zile, vehiculele de mare tonaj au staţionat în parcări din România, în special de pe Valea Mureşului (DN 7) şi din zona de graniţă cu Ungaria.

Astfel, luni la prânz coloana de camioane pe sensul de ieşire din România se întindea pe o distanţă de aproximativ şase kilometri.

„Ţinând cont de numărul mare de automarfare care ajung la ieşirea din ţară, s-au dispus măsuri de suplimentare a personalului care îşi desfăşoară activitatea la controlulul documentelor şi de creştere a numărului arterelor de control al TIR-urilor”, a declarat purtătorul de cuvânt al Poliţiei de Frontieră Arad, Adelina Limban.

Din cauza camioanelor staţionate pe DN 7, în zona oraşului Nădlac se circulă cu dificultate, fiind mobilizate patrule de poliţişti rutieri şi de frontieră.

Autorităţile estimează că traficul va reveni la normal luni seară.

DailyBusiness
Daniel David NU crede profesorii că vor boicota activitatea didactică! „Ce vor să facă?”
Spynews
Tily Niculae, cu ochii în lacrimi! Un singur mesaj, primit într-o perioadă delicată, a făcut-o să plângă | FOTO
Bzi.ro
Eclipsa de lună schimbă viața zodiilor. Racii, Scorpionii și Vărsătorii, cele mai afectate semne astrale
Fanatik.ro
Creșterea TVA la 24%, scenariul care îi îngrozește pe români. Avertismentul specialiștilor: ”Să nu ne jucăm cu focul”
Capital.ro
A murit regele clarinetului din România. Doliu în muzica lăutărească
Playtech.ro
Răcire bruscă a vremii! Vine toamna pe nepregătite, ANM anunţă potop
Adevarul
Propagandista înfocată a lui Putin, Margarita Simonian, diagnosticată cu o boală extrem de gravă
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Cine sunt Cristi și Adelin, tinerii care au murit în accidentul din Budeasa! Cei doi aveau niște cariere strălucite în față
Cancan.ro
BREAKING | Mama Adrianei Bahmuțeanu a murit
iamsport.ro
Urmează despărțirea?! Lucescu a pierdut vestiarul României! Dezvăluiri uluitoare din culise: 'Jucătorii nu îl mai respectă! El spune o chestie, uită, stafful trage să îl acopere'
MediaFlux
CASS eliminat pentru mame, veterani şi alte categorii. Când va intra în vigoare
stirilekanald.ro
Edith, adolescenta din București dispărută de 7 zile, a fost găsită. Unde se afla fata de 14 ani
substantial.ro
12 simptome ale accidentului vascular cerebral pe care toată lumea ar trebui să le cunoască