Mircea Toader (PDL): Alegerile anticipate în an electoral nu se justifică

Liderul grupului parlamentar al PDL din Camera Deputaţilor, Mircea Toader, a declarat, sâmbătă, pentru AGERPRES, că acţiunea de suspendare a preşedintelui Traian Băsescu nu are nicio şansă pentru a fi realizată, iar alegerile anticipate nu se justifică în an electoral.
Romania TV
14 ian. 2012, 15:45
Mircea Toader (PDL): Alegerile anticipate în an electoral nu se justifică

Tema privind suspendarea preşedintelui este reluată din când în când, fie de Crin Antonescu, fie de Victor Ponta. La ei nu contează că e corectă, că nu e corectă, că poate să fie realizată sau nu poate să fie realizată. Pur şi simplu flutură stindardul suspendării ca o acţiune politică. Nu are niciun fel de şansă, nu are niciun fel de legătură cu realitatea. Opoziţia nu are niciun fel de gândire politică de perspectivă„, a afirmat Toader.

Deputatul Mircea Toader a mai adăugat că declanşarea alegerilor anticipate nu se justifică într-un an electoral. „Hai să fim serioşi! Este an electoral. Nu s-a întâmplat nici război, nici calamitate, nu s-a întâmplat nimic altceva decât o manifestare justificată sau mai puţin justificată a celor care ies în stradă. Dar de aici şi până la alegeri anticipate este cale lungă. Ele nu se justifică”, a mai spus Toader.

Cât priveşte violenţele din Piaţa Universităţii, Toader a declarat, la România TV, că o parte dintre manifestanţi nu au ieşit în stradă pentru a apăra vreo cauză, ci pentru provocarea deliberată a unor incidente cu forţele de ordine. „Nu-mi spuneţi mie că cei din galeriile de fotbal, care au o plăcere instinctuală să se bată cu jandarmii, au venit acolo să apere vreo cauză! De ce se bat pe stadioane, tot de foame?”, a spus liderul deputaţilor PDL.

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declara că PNL va cere actualei puteri pregătirea cât mai curând de alegeri anticipate, el apreciind că aceasta este „singura soluţie” pentru ca în anul 2012 „toate formele de nemulţumire publică să nu escaladeze”. Antonescu a mai spus că va cere luni BP al PNL şi aliaţilor din USL să aprobe strângerea de semnături şi dezbaterea publică privind proiectul de suspendare a preşedintelui.

DailyBusiness
George Simion îi cere lui Nicușor Dan să desemneze de urgență un premier și solicită plecarea lui Ilie Bolojan de la Palatul Victoria
Spynews
Cabral, prima reacție după ce a fost surprins cu noua iubită! Și-a refăcut viața după divorțul de Andreea Ibacka
Fanatik.ro
Unicul cuvânt cu care a descris iubita lui Erling Haaland prestația senzațională a atacantului, care a marcat două goluri și a eliminat Brazilia din Cupa Mondială
Capital.ro
România pierde zeci de mii de locuri de muncă. Cristian Socol: Țara traversează o criză economică și socială profundă
Playtech.ro
Ce înseamnă că Bucureștiul este 75% „impermeabil”. De ce orașul se inundă rapid când plouă puternic
Adevarul
„Am măsurat 20°C în Groenlanda”. Avertismentul unui celebru cercetător care explică de ce România riscă să rămână fără apă
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
SCHIMBARE de ultim moment pentru românii care merg la medicul de familie‼️
iamsport.ro
Trei fotbaliști au ajuns pe ”lista neagră” a lui Dinamo! Clubul negociază rezilierea contractelor
MediaFlux
Scandal la Cupa Mondială! Cartonașul roșu primit de americanul Folarin Balogun a fost anulat la intervenția Casei Albe
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?