Elena Udrea vs. Liviu Dragnea. Cum arată bugetul Ministerului Dezvoltării sub conducerea lor

Președintele Traian Băsescu nu pierde nici un prilej în desele ieșiri din ultima perioadă în a arăta că Ministerul Dezvoltării e un fel de pușculiță de bani pentru partid. Dintr-o analiză a celor de la Pesurse.ro a reieşit că bugetul Ministerului Dezvoltării și Turismului condus de Elena Udrea era mult mai consistent decât cel al Ministerului Dezvoltării și Administrației condus de Liviu Dragnea.
Romania TV
03 dec. 2013, 21:45
Elena Udrea vs. Liviu Dragnea. Cum arată bugetul Ministerului Dezvoltării sub conducerea lor

Potrivit cifrelor oficiale bugetul Ministerului Dezvoltării și Turismului condus de Elena Udrea era mult mai consistent decât cel al Ministerului Dezvoltării și Administrației condus de Liviu Dragnea:

  • Pentru transferuri la autoritățile locale – 1,8 miliarde în 2011 față de 1,6 miliarde în 2014
  • Fonduri europene cheltuite – 700 milioane de EURO în 2011 față de 2,1 miliarde în 2014

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, marţi, că insistă ca din bugetul Ministerului Dezvoltării să se ia fonduri pentru acoperirea majorării accizei la combustibil. În opinia şefului statului, aceşti bani sunt „electorali”, iar mulţi primari funcţionează doar dacă primesc „fisele în tonomat”.

Sunt resurse în buget, 1,5 miliarde lei la Ministerul Dezvoltării, la domnul Dragnea, şi 600 milioane de lei la serviciul datoriei externe. Avem exces la domnul Dragnea, dar sunt şi alte rezerve plantate în alte locuri în bugetul de stat, dar pot fi găsite la dobânzi, unde sunt 600 milioane de lei. Din creşterea accizei la combustibil s-ar obţine 2,28 miliarde de lei. Dar aceşti bani s-ar obţine din aceste două surse, de la Dragnea şi de la datorie. La Dragnea sunt bani electorali, pentru mobilizarea primarilor la alegeri, de asta nu renunţă la ei„, a spus şeful statului.

Plenul Parlamentului a aprobat marţi bugetul Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice (MDRAP) pentru 2014.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Mihai Pintilii, la mare căutare după despărțirea de FCSB! Ce club îl dorește pe fostul secund al roș-albaștrilor
Capital.ro
Mașinile electrice ar putea deveni obligatorii în Europa. UE pregătește o măsură care va afecta milioane de șoferi
Playtech.ro
Cât primești pe un gram de aur vechi în Istanbul. Unde ieși mai bine la bani, ce spun cei care au încercat în România şi în Turcia
Adevarul
Conflict de culise la Kremlin: Alina Kabaeva, amanta lui Putin, ar fi înlăturat-o pe „țarina” gimnasticii ruse
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Susține că unul dintre marile partide politice din România ar urma să se desființeze: ”Asta o să se întâmple!”
MediaFlux
O nouă facilitate de la ANAF pentru toți românii. Cum va funcționa noul sistem
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți